To vše můžete na vlastní kůži zažít, když se vypravíte na procházku sluneční soustavou. Říkáte si, že to není možné? Máte pravdu. Ale pouze částečně.

Žáci 9. třídy Základní školy a Mateřské školy ve Štěkni vytvořili pod vedením pana učitele Václava Vrby model sluneční soustavy, jehož cílem bylo přiblížit veřejnosti představu o tom, v jakém ohromném vesmírném prostoru si každý z nás buduje svůj domov.

Model je samozřejmě vzhledem ke skutečnosti mnohonásobně zmenšený, takže je možné procházku mezi planetami opravdu uskutečnit. Ale nemyslete si, že to bude jednoduché. Přestože je zmenšení tak velké, že model Slunce, který je umístěn na budově štěkeňské školy, má průměr „pouhých" 8 metrů, jsou vzdálenosti mezi modely planet tak veliké, že jsou rozmístěny na území tří jihočeských okresů.

Aby účastníci hledání planet zbytečně nebloudili po jižních Čechách, připravili tvůrci projektu internetové stránky, ve kterých jsou podrobnější informace a také navigační mapová nápověda. Jen prozradíme, že k tomu, aby mohli cestovatelé získat všechny informace, potřebují u každého modelu použít aplikaci umožňující čtení QR kódů.

Záměrem autorů projektu je jeho udržování do konce kalendářního roku 2017. Adresa hlavních stránek projektu je: https://sites.google.com/site/ slunecnisoustavamodel/home.

Hodně pěkných zážitků vám přejí žáci 9. třídy ZŠ a MŠ Štěkeň