VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Určili jste vady na kráse města Strakonice

Strakonice /AKTUALIZOVÁNO/ - Úředník: Odvolací orgány se bohužel často, podobně jako soudy, zabývají zbytečnostmi.

20.10.2010
SDÍLEJ:

Koflík na Velkém náměstí ve StrakonicíchFoto: DENÍK/ Petr Škotko

Bufet Koflík, proluka na Velkém náměstí, stavba domku s prodejnou v Podsrpenské, bývalé kino Svět a lávka pro pěší na sídliště Mír. To jsou podle vás stavby, které lze zařadit do kolonky „stavební ostudy Strakonic.“ V některých případech pak v souladu se stavebním zákonem může zjednat nápravu stavební úřad. 

Jenže tak lehké to zase není. „Pravomoc stavebního úřadu je omezená. Můžeme například nařídit vlastníkovi provést nezbytnou údržbu, ohrožuje-li stavba svým stavebně technickým stavem své okolí. Nebo nařídit odstranění stavby, byla-li stavba zřízena bez nebo v rozporu se stavebním povolením a nelze ji dodatečně povolit. Nemůžeme však přikazovat postavit stavbu nebo určovat k jakému účelu bude objekt užíván, případně komu bude pronajat,“ říká šéf odboru výstavby strakonické radnice Jaromír Zeman. 

Vlastník stavby ale musí respektovat jisté „mantinely“ – tzv. regulativy, určené územním plánem. Stav a celkový vzhled stavby tak závisí do značné míry na vůli a možnostech stavebníka.

Nařízení stavebně udržovacích prací nebo odstranění stavby přichází v případě, že vlastník nemovitosti nerespektuje výzvu stavebního úřadu. „Bohužel, domoci se přes neochotu stavebníka exekuce je při současné legislativě a přístupu správních orgánů obtížné,“ pokračuje Zeman.

Majitelé, kteří nepečují o svou nemovitost a ignorují výzvy stavebního úřadu, dělají možné i nemožné, aby se postihu vyhnuli. Vyhýbají se doručování zásilek, mění účelově bydliště, křivě obviňují úředníky z podjatosti, maří důkazy, uvádějí nepravdivé a zkreslující informace, znemožňují místní šetření a prohlídky staveb a podobně. Tím se celé řízení zcela nepřiměřeně prodlužuje. „Odvolací orgány se bohužel často, podobně jako soudy, alibisticky nezabývají podstatou a meritem věci, ale zcela nepodstatnými procesními úkony, které lze vykládat odlišně a kauzy vracejí ke stále novým projednáním a dalším došetřením,“ říká bez vytáček Zeman. Tím dochází k neskutečným průtahům v řízení a morální právo i veřejný zájem často prohrává.
V následujícím výčtu je několik staveb, které by si zasloužily pozornost a jejich dořešení by přispělo městskému vzhledu.

Co se vám nelíbí
– Bufet Koflík na Velkém náměstí
– Domek na Podsrpenské
– Kino Nový Svět
– Lávka na Mír
– Proluka na Velkém náměstí
– Masné krámy
– Ostrov – bývalé Fezko
– Střelnice Volyňská

Koflík chloubou náměstí ještě dlouho nebude

Dům č. p. 220, Velké náměstí, Strakonice. Nyní už bývalý bufet Koflík.

V roce 1938 došlo v domě Městských pivovarů k rekonstrukci hostinských pokojů ve dvoře a v roce 1959 zde byl zřízen bufet, patro je využíváno pro bydlení. Jeho vlastníkem jsou Restaurace a jídelny s.p. V lednu 1990 je patro vyřazeno z bytového fondu z důvodů nevyhovujícího technického stavu a v následujících osmi letech objekt několikrát změnil vlastníka bez jasného záměru využití.

Před dvěma lety město objekt prodalo firmě Hamaga a. s. pro komerční využití a bydlení, v témže roce bylo povoleno odstranění stavby, ke kterému zatím nedošlo. V dubnu 2008 byla představena studie a maketa terasových bytů nového objektu na místě stávajícího, kterou zpracoval architekt Jan Zákostelecký s účelem užívání pro obchod, služby a bydlení. Dosud však nebylo požádáno o stavební povolení. Před rokem musel stavební úřad nařídit provedení zabezpečovacích prací. V současnosti se řeší technický stav ležaté kanalizace v domě č. p. 220, protože dochází k zaplavování sklepních prostor sousedních domů. Na zrekonstruovaném náměstí tento objekt prozatím chloubou zřejmě nebude.

Promítání skončilo před 21 lety

Dům č. p. 196, Lidická ul., Strakonice, bývalé kino Svět. Budova, obsahující taneční sál a hotelové pokoje, byla postavena ve 30. letech 20. století ve stylu amerických domů – odtud název „Nový Svět“. Taneční sál byl později vestavbou šikmé dřevěné podlahy a jeviště přestavěn na kinosál, přízemí budovy bylo využíváno jako školní kuchyně a školní jídelna. Hospodářské a skladovací prostory ve dvoře budovy byly od roku 1944 využívány jako truhlářská dílna. Z důvodu špatného technického stavu budovy, zejména stavu elektroinstalace a topení byl provoz kina Svět ukončen. Poslední promítání bylo 5. prosince 1989. Po roce 1989 byla budova v restituci vrácena původnímu majiteli (pí. Kučerová z Prahy). V roce 1998 byly prostory původní školní jídelny a kuchyně opraveny a byla zde otevřena prodejna textilu. O dva roky později podal tehdejší vlastník návrh na celkovou rekonstrukci objektu. Záměrem bylo vytvoření obchodního centra, občerstvení a bytových prostor. K tomu nedošlo, časté byly i spory s nájemníky bytů a nyní je v přízemí budovy umístěna prodejna rybářských potřeb. Zbývající část budovy je prostřednictvím realitní kanceláře nabízena k pronájmu.

Lávka na Mír? Výborný, ale drahý věšák na reklamy

Lávka pro chodce přes komunikaci č. I/22 na sídlišti Mír byla vyprojektována v roce 1987 Stavoprojektem České Budějovice v rámci projektové dokumentace sídliště Mír.

Lávka byla stavěna jako „komunikační systém převádějící pěší ze sídlištního prostoru mimoúrovňově přes silnici I/22“. Realizace proběhla v letech 1988 až 1989, dodavatelem byly Pozemní stavby České Budějovice s.p.
Už ale v té době řada lidí – především pak obyvatel sídliště – upozorňovala na nesmyslnost lávky včetně jejího umístění.

Protože byla řešena komplikovaně a neprakticky i z důvodu nesnadné zimní údržby, obliby se nikdy nedočkala. Výhrady byly a jsou i k jejímu estetickému vzhledu. Při každoroční konstrukční prohlídce lávky v roce 2008 byly zjištěny závady stavebně konstrukčního charakteru. Nabízí se tedy dvě možnosti – lávku opravit nebo odstranit. Za tímto účelem proběhla i anketa mezi občany, která vyzněla spíše pro odstranění lávky.

V současné době město zvažuje, zda přistoupí k odstranění či opravě nadchodu, ekonomičtější se jeví odstranění. Náklady na obě varianty jsou enormně vysoké.

Pochvala pro Hrozen

Dům U Hroznu č.p. 54 Velké náměstí, Strakonice.

Jedná se o památkově chráněnou stavbu, jednu z nejstarších ve Strakonicích. Její vznik sahá do 14. století.

Objekt byl užíván jako prodejna a bytová jednotka a přes to, že byl užíván, posledních sedmdesát let chátral. Důsledkem bylo zřícení jeho dvorní části a kolny. Další destrukce objektu nastala v polovině 90. let minulého století, kdy došlo ke zborcení dvorní průčelní zdi všech podlaží.

Stavba byla zajištěna systémem dřevěných podpěr a výdřev a v roce 2000 byla vypracována studie obnovy a využití domu. V roce 2001 nařídil stavební úřad tehdejšímu vlastníkovi provedení nezbytných úprav, které však nebyly splněny. O šest let později byla na základě vydaného rozhodnutí stavebního úřadu nařízena exekuce.

Téhož roku získal stavbu současný vlastník Jiří Urbánek, který zabezpečil provedení nařízených nezbytných úprav a stavbu bezpochyby zachránil před úplným zřícením. Nyní jsou prováděny stavební úpravy a přístavba domu do dvorní části objektu, která má sloužit jako výstavní prostory a galerie. Citlivá obnova uliční fasády přispěla velkou měrou ke zlepšení celkového vzhledu Velkého náměstí.

Co ještě stojí za zmínku

Kromě domu U Hroznu stojí za zmínku například již částečně opravené budovy na Ostrově, nová prodejna Elkost nebo bytový dům v Havlíčkově ulici. Po úpravě a využití ale volají tzv. Beranův dvůr naproti zimnímu stadionu, pozemek za bývalou Českou pojišťovnou u autobusového nádraží nebo pozemek vedle paláce Na Dubovci.

To bylo tenkrát, když Koflík ještě . . .
Nedá se říct, že by se Strakonice nezměnily. Je tady hodně dobrých a hezkých věcí, ale proti nim stojí i pomníky z dob minulých. Ne sochy státníků a osvoboditelů, ale ruiny, rozpadající se stavby a chátrající objekty.
Jak „nádherně“ třeba vyniká torzo bufetu Koflík, dříve tak oblíbeného a známého bufetu. Obzvláště proti novému Velkému náměstí. Jak dlouho se už rozpadá? Téměř dvacet let! Ono tedy těch zašpiněných a rozbitých fasád na náměstí je víc, ale naděje na zlepšení tady je. Pamatujete na rekonstrukci Palackého náměstí? Postupem času se tady začaly objekty měnit také, a i když to není úplně dokonalé, Rynek zase tak špatně nevypadá.
Ale pokud tady hovoříme o ostudách, musíme ve stejném duchu zmínit i ozdoby města. A nebo alespoň dobrou vůli je vytvořit. Řeč může být například o domu U Hroznu vedle budovy spořitelny. Ještě před dvěma nebo třemi roky pelešina, nyní dům, na který je radost pohledět.
Strakonice se mění. Dobře to ukazuje dokument Strakonice dnes. Rád bych se ale dožil okamžiku, kdy se na něj znovu podívám, a řeknu si: „To bylo tenkrát, když Strakonice ještě hyzdil . . .“
Šéf odboru výstavby Jaromír Zeman mluví o vypočítavosti majitelů stavebních ostud a liknavosti těch, kteří by mohli rychle rozhodnout. Věřím mu. Už jen proto, že cesta k dobrému počinu je v naší společnosti vždy krkolomná a pichlavá.

Podklady k materiálům poskytl šéf odboru výstavby Městského úřadu Strakonice Jaromír Zeman.

Autor: Petr Škotko

Místo události:
20.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Obchodní referent 18 000 Kč

Obchodní referenti referent obchodního oddělení. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: Kancelářská práce + občasné výjezdy autem ., Jednání s dodavateli zboží pro naše družstvo ,příprava cen pro provozovny , občasná kontrola prodejen , příprava akcí př. ovoce zelenina - ceny , druhy. Objednávání některých druhů zboží pro prodejny , vyjednání výhodných cen a jiné. , Řidičský průkaz skupiny B podmínkou. , Pracovní poměr bude sjednán na dobu určitou se zkušební dobou , poté na dobu neurčitou., Zaměstnanecké výhody: Stravenky, prémie za splnění hospodářského výsledku, příspěvek na dovolenou pro zaměstnance i jeho nezaopatřené děti, měsíční příspěvek na rehabilitační služby/masáže, plavání, cvičení…/,zájezdy s naším družstvem a zvýhodněné vstupenky do divadel, příspěvky pro děti zaměstnanců na letní tábory , v případě zájmu měsíční příspěvek na penzijní připojištění a jiné výhody , dle naší kolektivní smlouvy , , KONTAKT: e-mailem nebo telefonicky v době od 6-14 hod., Holínová Alena, tel.: 383410021, 725 003 352, e-mail: personalni@jednota.volyne.cz. Pracoviště: Jednota, spotřební družstvo ve volyni, náměstí Hrdinů, č.p. 69, 387 01 Volyně. Informace: Alena Holínová, +420 383 410 021.

Gastronomie - Gastronomie Šéfkuchař 19 000 Kč

Šéfkuchaři v jídelnách, menzách Kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Umíte vařit a chcete vést tým? Rádi tvoříte jídlo? Pojďte vařit k nám. , , STRAVBYT hledá kuchař/ku do kuchyně ve Strakonicích. Práce po celý rok jen v pracovní dny od 5:30 do 14:00. Náplň práce: příprava teplých pokrmů pro jídelny a servírování a zodpovědnost za dodržování hygienických norem., , Nabízíme platový růst, dotované stravování, roční bonusy, výborný kolektiv, možnost kariérního růstu, práci na HPP, jistotu pravidelného vyplácení mezd, možnost parkování a dobrou dopravní dostupnost (přímo u nádraží). , , Očekáváme od Vás: radost z vaření, výuční list v oboru kuchař a praxe výhodou.. Pracoviště: Stravbyt s.r.o. - jídelna fezko strakonice, Heydukova, č.p. 1111, 386 01 Strakonice 1. Informace: Fedor Tachajev, +420 725 386 624.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč

Chovatelé ostatních hospodářských zvířat (kromě drůbeže) krmivář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: ŘP"B, T" čelní nakladač, Pracovní doba od 5 do 13.30hod., Nabízíme ubytování - byt 3+1, KONTAKT: Procházková Bc., tel.: 721368266, e-mail: prestovice@seznam.cz. Pracoviště: Zemědělské družstvo přešťovice, 386 01 Strakonice 1. Informace: Lenka Procházková, +420 721 368 266.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 200 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů montážní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Montážní dělník ve výrobě domácích spotřebičů, KONTAKT: Timonin Igor, tel.: 777545185, e-mail: bss.invest@seznam.cz. Pracoviště: Bss invest s.r.o. - pracoviště leifheit s.r.o., Sádlov, č.p. 1300, 388 01 Blatná. Informace: Igor Timonin, +420 777 545 185.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Děti z mateřské školky ve Vodňanech.

Představujeme děti z Mateřské školy Vodňany

Videosouhrn 20. března 2018

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Motor v semifinále prohrál s Kladnem počtvrté a extraligový sen se rozplynul

České Budějovice – Hokejisté ČEZ Motoru prohráli pátý duel semifinále play off první WSM ligy s Kladnem po špatném výkonu 2:5, v sérii podlehli 1:4 a sezona pro ně bohužel skončila.

Pejskaři v Prachaticích venčili své mazlíčky na podporu Marleyho

Prachatice /VIDEO/ – Kauza týraného štěněte Marleyho už týden vyvolává emoce u lidí po celé republice, hlavně u pejskařů. Ti se proto rozhodli pro hromadné venčení psů za Marleyho a další týrané psy.

Štěně Marley se zotavuje, čeká ho ale reoperace tlapky

Prachatice - Štěně Marley, jehož týrání má na svědomí jeho čtyřiadvacetiletý majitel je stále v péči vimperské veterinární ordinace. V úterý po čtvrté hodině ošetřující lékaři vydali zprávu, že je pejsek je stabilizovaný a zotavuje se z mnohočetných pohmožděnin.

Skupovy Strakonice budou patřit nejmenším divadelním fanouškům

Strakonice - Ve čtvrtek 22. března začíná 53. ročník loutkářské přehlídky Skupovy Strakonice, která potrvá do soboty 24. března.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT