Policejní ředitel brig. gen. Luděk Procházka zhodnotil výsledky roku 2023 ve všech sledovaných oblastech, včetně dopravní nehodovosti, kriminality, práce operačního střediska či počtu legálně držených střelných zbraní v Jihočeském kraji.

"Celková kriminalita byla v loňském roce na stejné úrovni s rokem 2022. Konkrétně se v kraji stalo 8 917 trestných činů, což je o jeden skutek více než v roce 2022. Objasněnost těchto případů je bezmála 60 procent. Významný nárůst představuje kybernetická kriminalita. Počet případů překonal hranici jednoho tisíce případů, přesně 1081. V roce 2022 to bylo 912 případů," naznačil Jiří Matzner.

V loňském roce vyšetřovala jihočeská mordparta pět těch nejzávažnějších případů, a to vražd. "Můžeme konstatovat, že u čtyř případů zjistili kriminalisté pachatele, byť administrativně se budou ještě některé případy uzavírat v letošním roce. Jediným pomníčkem loňského roku tak zůstává vražda miminka, jeho tělíčko bylo nalezeno v létě v Lipně nad Vltavou," pokračoval policejní mluvčí. Jak již Deník informoval, tělíčko dítěte zabalené v pytli našel ke konci července muž z Lipna nad Vltavou v kontejneru na posyp u jednoho z místních bytových domů.

Ani po půl roce se kriminalistům nepodařilo zjistit, kdo hrůzný čin spáchal. Šli po horké stopě, ale ta se po měsících intenzivní práce nepotvrdila. Proto znovu žádají o pomoc veřejnost.

close Z policejní statistiky. info Zdroj: Policie ČR zoom_in

Více o těchto násilných činech ZDE.

Smutná čísla dopravních nehod

V roce 2023 se stalo v Jihočeském kraji k 4 640 dopravních nehod. Při nehodách a haváriích bohužel zahynulo 47 osob. "Evidujeme tak o jedno tragické úmrtí méně, než v roce 2022. Alarmujícím je ale počet viníků dopravních nehod ovlivněných alkoholem. Celkem 355 opilých řidičů, kteří způsobili dopravní nehodu, je značně vysokým číslem," upozornil Jiří Matzner a doplnil, že nejtragičtějším měsícem na jihočeských silnicích byl srpen, kdy zemřelo osm osob.

Více o tragických nehodách ZDE.

U jihočeské policie sloužilo v loňském roce 2 117 policistů, přestože se nábor nových posil docela dařil, stále by jihočeská policie potřebovala posílit o zhruba 240 mužů či žen. Také jihočeští policisté se podíleli a střídali při nasazení na slovenské hranici. Na našich hranicích s Rakouskem a Německem odsloužili Jihočeši skoro stovku hlídek. Mimo další úkoly byla činnost hlídek zaměřena na zjištění nelegální migrace.

Ani počet legálně držených střelných zbraní v Jihočeském kraji neklesá, stabilně tento počet zbraní každoročně roste, a to již od roku 1998. Aktuálně je v Jihočeském kraji 95 192 legálně vlastněných střelných zbraní.

Podívejte se na grafy vývoje kriminality na jihu Čech: 

Fotogalerie: Policejní statistika 2024

A jaké priority si jihočeská policie stanovila pro letošní rok? "Boj s kybernetickou kriminalitou, drogovou scénou a zlepšování dopravní bezpečnosti. V preventivní oblasti se budou policisté zaměřovat na ochranu a práci s měkkými cíli," dodal Jiří Matzner.