V budově staré radnice na náměstí Svobody ve Volyni bude celoročně otevřeno nové infocentrum. „Lidem zde bude nabízen předprodej vstupenek, prodej různých upomínkových předmětů, výstavy, veřejný internet a časem i kopírování,“ přibližuje činnost infocentra starostka Lenka Nestřebová.

Informační centrum fungovalo ve Volyni už od roku 2006, ale pouze během sezóny, v červenci a srpnu. Dosud podle starostky využívali infocentrum především turisté, po jeho obnově doufá i v zájem místních lidí. „Budeme zde prezentovat místní umělce, malíře, řezbáře, i volyňské školy,“ dodává.
Nově vzniklé infocentrum nahradilo soukromou kavárnu v přízemí. Další prostory radnice využívá kroužek výtvarné výchovy nebo autoškola. Do budoucna by zde mohla vzniknout i nová obřadní místnost.

Volyňské infocentrum bude slavnostně otevřeno 8. ledna v 17 hodin. „Půjde samozřejmě především o první den provozu, ale také bude zahájena výstava starých fotografií Volyně a širokého okolí, která potrvá tři měsíce. Bude zde poprvé prezentováno turistické razítko, já řeknu několik slov k nově restaurovaným erbům a nebude chybět ani občerstvení a muzika,“ informuje vedoucí muzea Karel Skalický. „Uvidíme, jaký bude zájem, ale časem bychom tam chtěli především služby pro místní občany. Zatím půjde o klasické íčko,“ doplňuje Skalický. Dříve bylo infocentrum řešené přes město, nyní bude spadat právě pod muzeum.

Kromě pohlednic a upomínkových předmětů nabízejí íčka například i prohlídky města s průvodcem nebo různé výstavy

Jana Brabcová ze Strakonic nepatří k častým návštěvníkům informačních center. „Ve strakonickém íčku jsem byla asi jednou a v žádném jiném městě jsem ho zatím nevyužila. Dávám přednost tomu, že si město sama prohlédnu a sama si najdu, co mě tam zajímá. Možná někdy změním názor a ještě ráda infocentra využiji,“ říká žena.

Lnáře

Infocentrum ve Lnářích funguje od roku 2005. Otevřeno je celoročně. Návštěvníkům nabízí například výstavní galerii se stálou expozicí řemesel v regionu, výstavy fotografů a jiných umělců, prohlídky s výkladem nebo cyklus přednášek s tematikou vzdělávání. „Během sezóny sem chodí především turisté, ale teď přes zimu jsou populární právě přednášky a výstavy,“ uvádí za infocentrum Helena Hrubešová.

Stále je zde možno koupit pohlednice, mapy a různé upomínkové předměty.

Hoštice u Volyně

V Hošticích u Volyně funguje infocentrum pouze během sezóny, tedy od května do září, ale vynahradí si vždy celý rok. „Není výjimkou, že se tady za den vystřídá i dvě stě aut. Už jsme začali i s vybíráním parkovného,“ informuje starosta obce Ivan Moravec.

Infocentrum a pohádková kancelář jsou umístěny přímo v budově hasičárny. Lidem je zde nabízeno hasičské muzeum, prodej pohlednic, známek a upomínkových předmětů, velká turistická mapa nebo například koutek s Michalem Tučným.

„Turisté se nejvíc ptají na jelena a na dům, kde bydlela Škopková. Najde se ale i několik jedinců, kteří zavítají na židovský hřbitov,“ doplňuje starosta.

Vodňany

Vodňanské infocentrum existuje od roku 2000 a je otevřeno celoročně. Zájemcům nabízí veřejný internet, mapy, upomínkové předměty, celoroční výstavy, informace o místních akcích, pamětihodnostech nebo i prohlídky města s průvodcem, pokud jde o větší skupinu lidí. „Přes léto nás nejvíce navštěvují turisté, hodně se ptají například na cyklotrasy. Teď v zimě chodí tak třetina lidí, co v sezóně. Jde převážně o místní lidi, kteří zde kupují různé dárky k Vánocům a podobně,“ sdělil za infocentrum Petr Totín.

Infocentrum podle něj navštíví v sezóně až padesát lidí denně a během zimy kolem patnácti. Jako vhodné místo k návštěvě doporučuje Krokodýlí zoo v Protivíně, Helfenburk nebo Lomeček.