Stále oblíbené Chorvatsko či Itálie, na druhou stranu nezájem o rizikové destinace. Tak letos vybírají zájemci o zahraniční dovolenou i na Strakonicku.

Podle spolumajitelky strakonické cestovní kanceláře Strakotour Heleny Soukupové se situace mění každý rok. Letos u jejich klientů například poklesl zájem o leteckou dopravu. „Vzhledem k událostem poslední doby jsou téměř na nule destinace jako Tunis, Egypt či Turecko," uvedla.

Směrem na západ podle jejích slov zůstává zájem třeba o Španělsko a z těch exotičtějších destinací, které jsou pro klienty ještě cenově přijatelnější, například Kapverdské ostrovy. „Stálý zůstává zájem o Itálii. Cenově zajímavé je pro klienty i Bulharsko. U Chorvatska sice zaznamenáváme v poslední době jistý pokles, ale to neznamená, že by tam lidé méně jezdili. Někteří z nich tam jen začali jezdit na vlastní pěst a ubytování si objednávají také sami," poznamenala. Obliba cestování autobusem či vlastní dopravou je podle ní teď asi tak půl na půl.

K těm, kdo se do Chorvatska opakovaně vydává na vlastní pěst, patří i Lenka Tichá ze Strakonic. „Máme pronajatý apartmán v soukromí každý rok ve stejnou dobu. Buď tam jedeme přímo my, nebo sestra s rodinou, případně rodiče. Líbí se mi na tom nejen to, že člověk už cestu tak nějak zná, ale i to že za tu domu už jsme přece jen navázali i nějaké místní kontakty," popsala.

Méně obvyklý způsob dopravy zvolil Martin Němeček ze Strakonic. „byl to vlak. Nejprve jsme absolvovali výlet vlakem do Vídně. Líbilo se nám to, a tak jsme se po kolejích vloni vypravili na několik dní do Benátek. Tam jsme si přes cestovní kancelář zajistili jen ubytování v kempu. A mohu tento způsob jedině doporučit, cesta byla skutečně moc pohodlná," dodal.