Na trhu práce v okrese Strakonice dlouhodobě převládá poptávka po pracovní síle v profesích řidič nákladních automobilů, svářeč, prodavač, číšník servírka, montážní dělník, či kuchař.

Více k tomu uvedla ředitelka strakonického kontaktního pracoviště Úřadu práce ČR Marie Kalbáčová. „V období sezónních prací bude jistě poptávka rozšířena o odborné profese ve stavební výrobě," sdělila. Ze strany uchazečů je podle ní zájem o profese se zaměřením na administrativní a ekonomické činnosti, dále je to prodavač, pomocný pracovník ve výrobě, pracovník ostrahy a bezpečnostních agentur.

Mezi volnými pracovními místy jsou hlášeny i brigády na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Nabízeny jsou pozice na pomocnou sílu v kuchyni, uklízeče a podobně.

Na nedostatek kvalifikovaných pracovníků s technickým zaměřením už před měsícem upozorňoval mluvčí největšího zaměstnavatele ve Strakonicích firmy ČZ Jan Pěnkava. „Stále sháníme řetízkáře, dělníky v obrobně, slévače, nástrojaře, frézaře, ale i konstruktéry a technology. Nabídka kvalifikovaných pracovníků však stále není dost vysoká, bylo by jich třeba víc," uvedl tehdy. Ani na konci března situace nebyla jiná. I včera jsme na internetových stránkách firmy napočítali nabídku více než padesáti volných míst. Mezi nimi je například sedm frézařů CNC, tři obráběči kovů či dva zámečníci.

Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku bylo v nabídce volných míst na Strakonicku celkem osmnáct pozic nabízených víc než rok a sedmdesát po dobu šesti až dvanácti měsíců. I mezi nimi byli významně zastoupeni kovodělníci a strojírenští pracovníci, řemeslníci a opraváři či podobné profese.