Kontrola mladých cyklistů se konala v rámci celorepublikového projektu Na kole jen s přilbou, který se zaměřuje na zvyšování bezpečnosti cyklistů. Policisté na začátku cesty s dětmi zkontrolovali, zda mají na svých kolech veškerou potřebnou výbavu. Přilba nechyběla nikomu, a tak se mohlo přejít k pravidlům silničního provozu. „Jak správně, držet řídítka?, V kolika letech smí děti na silnici bez doprovodu rodičů?, Jak dát znamení o změně směru jízdy?,“ to byly otázky, které dětem kladla policejní mluvčí a preventistka v jedné osobě, Jaromíra Nováková.

Bylo vidět, že v tom, jak se na silnici chovat, mají děti jasno. Za odměnu dostaly drobné dárky. Své kolo policistům s nadšením ukázal i třeťák Jáchym Zelený. „Vše jsem měl v pořádku, nic nechybělo, jsem rád, kolo jsem si připravoval doma,“ pochlubil se Jáchym a ukázal, že je vzorným cyklistou, přilbu na kolo prý nosí poctivě.

Děti s radostí a smíchem přivítaly výzvu, že policisté prověří také jejich učitele, kteří je ne cyklovýlet doprovázeli. Došlo na test na alkohol i drogy. „Negativní! Vše v pořádku,“ zaznělo při testech. I pro dospělé se našla odměna v podobě nealkoholického piva a mohlo se vyrazit na cestu.

Děti čekal přibližně třicetikilometrový okruh po okolí Strakonic, část cesty absolvovaly s policejním doprovodem. Policisté bedlivě sledovali, jak se mladí účastníci silničního provozu chovají a pro nejlepší měli ještě za odměnu schované světlo na kolo.

Podle tiskové mluvčí policie Jaromíry Novákové je opakování pravidel bezpečné jízdy důležité, policisté se snaží o osvětu v rámci preventivních akcí jako jsou besedy i dopravně bezpečnostní akce zaměřené na řidiče a cyklisty. „Cílem těchto aktivit je snížit počet dopravních nehod cyklistů, neboť právě cyklisté společně s chodci jsou na silnicích nejzranitelnější. Přitom cyklistická přilba dokáže snížit riziko vážného zranění hlavy až o 69% a riziko smrtelného zranění o 65%,“ dodala Jaromíra Nováková.

Jen na Strakonicku řešili dopravní policisté od začátku roku do 6. června 2024 celkem 10 dopravních nehod zaviněných cyklistou. Osm cyklistů při nich utrpělo lehké zranění a jeden zranění těžké. U třech dopravních nehod policisté prokázali, že byl cyklista podnapilý. Ve třech případech bylo viníkem nehody dítě mladší 15ti let.

Než vyjedu na kole
S novou cyklistickou sezonou by se měl každý cyklista své jízdní kolo zkontrolovat, aby bylo funkční a seřízené. Největší pozornost by se měla věnovat brzdám a povinné výbavě.

- Mezi povinnou výbavu patří: oranžové odrazky v paprscích kol, odrazka oranžové barvy na pedálech, bílá odrazka vpředu na kole a vzadu odrazka červené barvy.
- Za snížené viditelnosti: musí mít cyklista rozsvícená světla, vpředu bílý světlomet, vzadu červený světlomet.
- Mezi doporučenou výbavu jízdního kola pak patří: zvonek, blatníky, kryt na řetěz.Na cestě se může hodit také: nářadí, rezervní duše či zámek.
- Nejdůležitějším ochranným doplňkem při jízdě na kole je cyklistická přilba, která je do 18 let povinná.

- Na silnici musí být cyklista opatrný, ohleduplný a soustředění, musí odhadovat, co se může stát. Měl by používat všechny vjemy, vyvarovat se poslechu hudby ve sluchátkách, psaní SMS zpráv a telefonování, neboť tak omezuje svoji soustředěnost.