Oblíbeným nápojem na Základní škole v Cehnicích se stala voda v modrých PET lahvích. Ty totiž použili žáci deváté třídy jako jeden z hlavních materiálů pro výrobu znaku obce. „Původně jsme chtěli pozadí erbu udělat z modrých víček, ale těch jsme měli málo a především víčka používala na znaky většina škol,“ uvádí učitelka Šárka Koštelová.

Včera proběhlo na Odboru životního prostředí MěÚ Strakonice vyhlášení výsledků soutěže pořádané firmou Eko–Kom a Jihočeským krajem o znaky měst a obcí vyrobené z odpadového materiálu. Cehničtí žáci získali se svým znakem třetí místo. Na výrobě znaku strávili asi dvacet hodin. „Největší problém bylo sehnat růžovou igelitovou tašku na obličej a ruce. Jinak jsme materiál hledali různě v popelnicích,“ přiznává žákyně Lída Baloušková.

Na druhém místě se se svým znakem umístila Základní škola Povážská Strakonice a úplně nejlépe hodnocený znak obce si vysloužila Základní škola Čestice. „Nejtěžší pro nás bylo vytvořit rybu a kapličku na erbu, protože jsme dlouho nevěděli jak na to. Nakonec jsme na to ale přišli,“ říká Eliška Matesová ze 4. třídy. Čestičtí žáci na znaku pracovali především během odpolední ve školní družině.

Teď poputují tři vítězné znaky do Českých Budějovic, kde se sejdou všechny nejlepší práce z celého Jihočeského kraje a budou od začátku prosince vystaveny v Metropolu. Poté se znaky přesunou do Brna na celostátní finále.

V Jihočeském kraji se do soutěže zapojilo 68 mateřských a základních škol se zhruba stovkou znaků měst a obcí.