Ve Strakonicích není protialkoholní záchytná stanice. Ta je pro celý kraj jediná v Českých Budějovicích. „Nocleh“ s lékařskou péčí mívá často opilec zadarmo.

Ředitel českobudějovické zdravotnické záchranné služby (ZZS), pod kterou záchytka spadá, je pro to, aby existovala tato zařízení společná pro dva až tři sousední okresy. Vede ho k tomu jediné – neúměrné náklady. „Když spočteme, že jedním opilcem se od strážníků a policistů, tříčlenné posádky rychlé záchranné služby až po zdravotníky v nemocnici, zabývá téměř dvanáct lidí, vyjdou náklady, podle vzdálenosti, až na čtyři tisíce korun,“ říká ředitel Marek Slabý.

Noc ale stojí opilého 1300 korun, nebo také na nic. „Devadesát procent tvoří bezdomovci nebo sociální případy, které u sebe peníze nemají. A z těch se pak nepodaří vymoci ani koruna,“ dodává ředitel Slabý.

O lidech s mnoha promile v krvi vědí své i městští strážníci. „Minulý víkend jsme jeli ke třem případům. Naštěstí se podařilo opilce probrat a odešli posvých,“ uvádí za strakonickou MP Martin Dvořák.

Pokud vyjíždí tříčlenná posádka ZZS, opilce ošetří a vyjádří se k jeho zdravotnímu stavu. „Pokud shledáme zranění, předáme ´pacienta´ například na chirurgii. Jinak vydáváme doporučení k převozu na záchytku. Tam už opilce transportují policisté,“ řekl vedoucí lékař strakonické ZZS Martin Kubíček.
V kraji jsou podle Slabého stovky zachycených ročně. Na okresy jich připadají desítky.