Restaurátoři odhalili minulý týden na stěnách staré radnice zvláštní malby. Mohlo by jít o kresby z období renesance nebo baroka. Prozatím jsou proto pozastaveny práce na rekonstrukci budovy.

„Nejvzácnější objev byla malba, která nejspíše pochází z období renesance nebo baroka,“ řekla za restaurátory Marie Cechlová. Ti na radnici dělali na žádost města průzkum výmalby.

Podle Cechlové se k nálezu musejí vyjádřit památkáři, kteří rozhodnou o odkrytí malby nebo dalším postupu prací.
„Na první pohled vypadají malby jako růžovohnědé mapy. Ale odborníci je přezkoumávají a zpracovávají k nálezu hodnocení,“ uvedla starostka Lenka Nestřebová.

Fresky odhalili restaurátoři při v prvním patře budovy asi pod deseti vrstvami omítek. Pamětníci tvrdí, že může jít o obraz dvanácti apoštolů. „Ty kdysi podle kroniky někdo na stěny radnice namaloval. Nikdo už ale neví, na jaké místo. Radnice už dvakrát vyhořela, tak uvidíme, jaké historické skvosty nám tu zůstaly,“ poznamenala starostka.

Odborný posudek na malby by měl přijít v nadcházejících dnech. „Chceme mít výsledky co nejdříve. Abychom mohli začít s pracemi na rekonstrukci radnice,“ dodala starostka.

Pokud se prokáže, že jde o historický nález, investuje radnice část ze 400 000 korun, které byly vyčleněny na opravy budovy, na jejich záchranu. Původně chtělo město z peněz vybudovat sociální zařízení a vyměnit elektrické rozvody.