Knihovna

Šmidingerova knihovna ve Strakonicích ale nezdražovala. „Výšku ročního poplatku jsme zvedali loni po květnovém přestěhování do zrekonstruovaných prostor na hradě,“ uvedla ředitelka knihovny Ivana Parkosová. Knihovna zvedla roční poplatek pro dospělé ze 100 korun na 150 a pro děti z 50 na 75 korun. Za tyto peníze je půjčování v celé knihovně včetně internetu zdarma. Neověřeně se ale šíří zprávy o tom, že bude zdražen nákup knih, jedna ze zpráv si pohrává z číslem 20 procent. „To by nás velmi bolelo,“ dodala Parkosová.

Loni měla knihovna 4174 čtenářů a 265 000 výpůjček. Knihovna loni připravila na 170 akcí.

Dovolená

Majitel strakonické cestovní kanceláře Ciao Ladislav Havel nepředpokládá, že by zdražení energií, cen potravin a změna daní nějak výrazně změnily situaci na trhu.

„V tomhle oboru je tak silná konkurence, že se cestovky budou snažit udržet ceny co nejníže i přes zdražení. Přepokládám nárůst tak o jedno až dvě procenta,“ řekl Havel s tím, že kroky ministerstva financí považuje za asociální akt. Na ten doplatí především méně majetné rodiny.

Bazén

Plavecký stadion na Křemelce změnil ceny vstupného pro jednotlivé kategorie. Například osoby starší 15 let zaplatí za hodinu koupání 50 korun (loni 40), za 1,5 hodiny 65 korun (50) a za dvě hodiny dokonce 80 korun (60). Osoba s průkazem ZTP zaplatí za hodinu 30 korun, loni to bylo 20 korun.

Permanentka na 10 hodinových návštěv podražila o stovku na 450 korun. Pro letní areál počítá vedení STARZu s loňskými cenami.

Zimní stadion

Veřejné bruslení na Zimním stadionu na Křemelce podražilo od 1. ledna 2008 také. Osoby od šesti do 15 let zaplatí za hodinu 20 korun, loni to bylo 15 korun. Bruslaři nad 15 let zaplatí o deset korun více než v roce 2007, tedy 30 korun. Děti do šesti let mají stále vstup zdarma.