Miroslav Krejča (ČSSD) vyhrál první kolo senátních voleb. Zvítězil s celkovými 28,58 procenty. S druhým Josefem Kalbáčem (KDU–ČSL) se 24. a 25. října utká o senátorské křeslo.

Krátce po sobotním sčítání hlasů vystřídal Krejča na první pozici současného senátora Kalbáče a s náskokem 5,3 procenta si vítězství udržel až do konce. „Lhal bych, kdybych řekl, že jsem to nečekal,“ přiznal Miroslav Krejča po zveřejnění konečných výsledků Českým statistickým úřadem.

Výsledky prvního kola byly obrovským překvapením. Bleskové průzkumy Deníku totiž ukazovaly, že Miroslava Krejču, jednoho ze sedmi kandidátů, téměř nikdo nezná. Lidé dávali preference spíše Miroslavu Benešovi (ODS) a Josefu Kalbáčovi (KDU–ČSL).

Současný senátor Josef Kalbáč jména nekomentoval. „Především bych chtěl poděkovat voličům za hlasy, které jsem získal a díky kterým teď postupuji do druhého kola.“

Boj o senátorské křeslo v sobotu skončil pro Miroslava Beneše (ODS). „Myslím si, že kandidáti na druhé a třetí pozici odvedli hodně práce. Nepřeji tomuto volebnímu obvodu, aby měl senátora, který ani mezi lidi nechodí.“

Z vítězství svého stranického kolegy má radost i bývalá poslankyně Parlamentu ČR Jitka Kupčová (ČSSD). „Čekala jsem to a mám obrovskou radost,“ komentovala úspěch. Netušila, kde získal největší podporu. „Předpokládám, že na Písecku. „S určitostí to nevím, myslím si, že jeho vítězství je ovlivněno současnou celostátní politikou. Dáme–li to dohromady s výsledky krajských voleb, je to pro sociální demokracii obrovský úspěch,“ dodala.

Volby skončily i pro ostatní čtyři kandidáty. „Překvapen nejsem. Dopadlo to tak, jak to dopadnout mělo. I politická situace tomu nasvědčovala.Zklamaný nejsem, jen jsem se chtěl pokusit o změnu,“ řekl Pavel Buček (SZ).

Začínající političku Ivetu Vilímkovou (SDŽ) výsledky těší. „Ale s rovnými podmínkami pro všechny kandidáty neměly volby nic společného. Médii bylo prezentováno pouze pět hlavních stran, na zbylé kandidáty se zapomnělo,“ zmínila se.

Taťana Jirousová (KSČM) vítězství nečekala, ale s výsledkem spokojena není. „Vítězství sociální demokracie jen dokazuje, že lidé nechtějí pravici, chtějí levici. KSČM média moc rády nemají. Proto naše strana nedosáhla takového úspěchu, ale myslím si, že naše šance budou postupem času vzrůstat. My jsme se, na rozdíl od ČSSD, nedopustili od revoluce žádného podrazu ani korupce, a to lidé ocení,“ řekla.

Vilém Mikula (ČSNS2005 a SZR) telefon nezvedal.

Oproti posledním senátním volbám v roce 2003, kdy byla v 330 volebních obodech účast voličů 18,44 procent, přišlo letos do 331 okrsků volit 38,26 procent.

Ve Strakonicích byla volební účast 38,72 procent, v Písku 38,18 procent, ve Vimperku 27,96 procent a v Protivíně 32,82 procent.

Ve všech těchto městech dali voliči nejvíce hlasů Miroslavu Krejčovi, po něm Miroslavu Benešovi. Josef Kalbáč skončil jako třetí.