Stupeň ohrožení vyhlásili v pondělí 3. srpna večer kvůli vodě valící se z polí v Libějovicích. „Naměřili jsme 55 milimetrů srážek,“ zmínil se v úterý starosta obce Jan Chrt. Na místě byli i hasiči, zabezpečovat museli jeden dům. V úterý dopoledne se již situace uklidnila. „Tentokrát jsme to, zdá se, ustáli. Voda se vsákla do polí. Ovšem nesmí začít znovu pršet,“ poznamenal starosta.

Déšť, při kterém spadlo až 60 milimetrů srážek, spláchl v noci z pondělí na úterý Vodňany, Chelčice, Libějovice, Újezd a Radomilice. Hasiči čerpali vytopené sklepy a hlídali vodu, která mířila k Vodňanům. „Pokud nebude pršet, nic nehrozí,“ řekl v úterý ráno velitel vodňanských hasičů Jaroslav Muchl.

V jedno velké jezero se v úterý ráno proměnila zahrada Františka Kočárníka z Vodňan. „V půl šesté šla manželka do práce a vzbudila mě, že stoka vedle domu je plná vody. Pršelo pak ještě dobré tři hodiny,“ vypráví Kočárník. Ráno mu hasiči přivezli pytle s pískem. „Odčerpávám to, co zateklo do sklepa. Dávám sem hadry, aby se voda vsákla,“ líčil v úterý v poledne.

Podle starosty Chelčic Jiřího Irala voda zaplavila místní komunikaci. „Nevím o žádných škodách na obecním ani soukromém majetku,“ dodal.
Škody na úrodě bude mít ale chelčická zemědělská společnost Zemcheba. „Horší byly spíše kroupy, které se tu prohnaly v neděli,“ zmínil se za společnost Michal Kortan. Problém vidí především s podmáčenými poli, do kterých nelze vjet s technikou.

Největší riziko hrozilo v úterý, kdy mělo pršet celý den. Na dnešek a další dny meteorologové předpovídají poměrně slunečné počasí.

Škody napáchala průtrž hlavně v Netolicích na Prachaticku a v Strýčicích na Českobudějovicku.

Noční déšť na Vodňansku:
– Pršet začalo v pondělí 3. srpna večer a přestalo v úterý dopoledne.
– Na některých místech spadlo až 60 milimetrů vody.
– Zasáhl hlavně Vodňany, Libějovice, Újezd, Radomilice a Chelčice.