Deset psů, takový je současný stav v psím útulku, který na sklonku roku vyrostl v těsném sousedství městského zahradnictví u Blatenského mostu.
Zdá se to až neuvěřitelné, vždyť na začátku provozu v prosinci jich bylo víc než čtyřicet. Někteří dokonce museli být v kotcích po dvou. Celkem už bylo adoptováno 42 psů.

Psí útulek si ve čtvrtek prohlédli radní měst Strakonice a Písek, která se podílela jak na investicích, tak na provozních nákladech. Útulek je od začátku prosince ve zkušebním provozu. Ten by měl trvat do konce února. Na 25. únor je naplánovaná kolaudace. Ještě před tím je potřeba dokončit například výběh, kde by měli být předváděni psi k adopci. Počítá se tam i s vysazením stromků. „Dokonce jsme tu měli měření hlučnosti. V té době tu bylo sedmnáct psů a ještě se tu stavělo. Přesto bylo vše bez problémů,“ uvedl vedoucí útulku Emil Cedl. Toto měření bylo nutné právě kvůli kolaudačnímu řízení.

„Je vidět, že rozšíření není zatím nutné. Budeme ale situaci dále sledovat,“ poznamenal písecký starosta Miroslav Sládek. Strakonický starosta Pavel Vondrys zase nevyloučil možnost, že v případě volné kapacity by mohli přijímat psy i odjinud. Na přetřes přišla také myšlenka, že by se volná kapacita dala časem využít pro jakýsi psí penzion. Člověk, který by musel někam odjet, by tam na nějaký čas mohl svého čtyřnohého svěřence za určitý poplatek ubytovat.

Útulek má stále sponzory z řad obyčejných lidí, a to nejen ze samotných Strakonic, ale třeba i z Bavorova či Vodňan. Na druhé straně je naprosto s podivem, v jakém stavu se do útulku některá zvířata dostávají. Fena německého ovčáka Babča byla například politá kyselinou. „Tu už tady asi necháme důstojně dožít,“ podíval se na ni se soucitem Emil Cedl. Další pes měl evidentní stopy týrání – roztržený čenich a vyražené zuby. Měsíc se bál vylézt z boudy.