Populárního režiséra Zdeňka Trošku, rodáka z Hoštic u Volyně, (filmy Slunce, seno…, Andělská tvář) si vybrala Česká strana sociálně demokratická jako svého kandidáta na post senátora do podzimních voleb roku 2008.

Konečné slovo ale zatím režisér neřekl. „Na to, jak se rozhodnu, mám čtrnáct dnů,“ sdělil exkluzivně Strakonickému deníku.

Jaký krok tím ČSSD sleduje? „Vybrali jsme Zdeňka Trošku, protože je mimo jiné znám svojí lidovostí. Mluvili jsme s ním, odjížděl na týdenní dovolenou a po ní si nechal nějaký čas na rozmyšlenou,“ informoval za strakonickou kancelář ČSSD Josef Samec. Kandidátku si už dopředu stavějí všechny politické strany a ČSSD není výjimkou.

Pro režiséra Zdeňka Trošku to není první nabídka ke vstupu do politiky. „Osloven jsem už jednou byl, ale tehdy jsem to odmítl,“ říká. Více se k této záležitosti vracet nechtěl.

Tentokrát chce ale zvážit všechna pro a proti. „Nejdříve si potřebuji zjistit, jak je tato práce časově náročná a ujasnit si, co všechno obnáší. A pak se rozhodnu. Ale, přiznám se, že do politiky se mi nechce,“ prohlásil režisér.

Současný senátor pro Strakonicko, část Písecka a Prachaticka Josef Kalbáč o slavném protikandidátovi ví. „Každá strana má právo vybrat si svého kandidáta. A že si sociální demokracie vybrala právě pana režiséra Trošku? Proti tomu nemám žádné výhrady ani připomínky,“ poznamenal.

Neskončí ale Zdeněk Troška kvůli případné práci v politice s točením pohádek? „Na jedné straně chci dělat především filmy a věci, které mě baví. Ale kdybych šel do politiky, chtěl bych pomoci hlavně vesnicím v mém regionu. To by byla smysluplná náplň,“ míní režisér Troška.