Jaderná elektrárna Temelín (JETE) a její okolí totiž zažije největší cvičení za posledních pět let. Akce s názvem Zóna 2007, která vypukne příští týden, se dotkne třináctikilometrového okruhu okolo samotné jaderné elektrárny.


„Jedná se o cvičení, jehož hlavním cílem je prověření složek vnějšího havarijního plánu. Podobnou akci jsme už realizovali v roce 2002, a to bylo cvičení ještě před velkou povodňovou zkouškou. Poučili jsme se tam, jak pak postupovat na ostro,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník s tím, že ne nejedná jen o štábní cvičení. „Všechny systémy budou ale fungovat vždy tak, že lidé budou vědět, že jde o cvičení,“ upozornil Zahradník.

Evakuace osob

Že Jihočeský kraj a JETE neberou akci na lehkou váhu dokládá i počet lidí, kteří se na cvičení budou podílet. Zóny 2007 se zúčastní zhruba pět set lidí, z toho asi sto figurantů. Těch se ujmou záchranné prapory Armády ČR, které budou „obyvatele“ dekontaminovat a pak je odvážet na evakuační místa.
„Dekontaminace osob bude probíhat u Munického rybníka a poté se figuranti budou rozvážet autobusovými přepravci na českobudějovické vysokoškolské koleje, na internát v domě U Hvízdala a do píseckého domova dětí a mládeže. Samotné nařízení evakuace obyvatel a přeprava do dekontaminačních prostor proběhne pouze štábně,“ naznačila k akci pracovnice krizového řízení krajského úřadu Marta Spálenková.

Spolknou tabletky

„Horké“ chvilky si také ve středu a ve čtvrtek, kdy se cvičení uskuteční, zažijí lidé přímo z temelínské elektrárny. Součástí Zóny 2007 bude mimo jiné i evakuace tisíce zaměstnanců JETE do speciálních prostor.


„V podstatě se celé cvičení rozehraje na simulátoru, kde následně dojde v praxi naprosto k nereálnému selhání bezpečnostích systémů. Poté budeme fyzicky ukrývat prakticky všechny naše zaměstnance,“ poznamenal tiskový mluvčí JETE Marek Sviták. „Poprvé v historii budeme zkoušet také jodovou profilaxi, takže lidé budou polykat speciální jodové tablety. Ty však budou při cvičení v podobě hroznového cukru,“ doplnil Sviták s úsměvem.

Zelená linka

Přesto, že se v třináctikilometrové zóně havarijního plánu okolo Temelína rozezní opravdové vyrovné sirény s kolísavým tónem, nebude žádný důvod k panice. Také proto začne nejen pro tamní obyvatele fungovat zelená linka s číslemCZ+420800100450Call , a to ve středu 24. října od 10.30 do 17 hodin ave čtvrtek 25. 10. pak od 8 do 12 hodin.