Počty pacientů v ordinacích na Strakonicku sice narůstají, ale podle lékařů se zatím nedá o chřipkové epidemii mluvit. Jak ale onemocnění předcházet?
Pokud člověka přepadne chřipka, neměl by ji přecházet. „Ale pokud možno zůstat pár dní v klidu na lůžku,“ říká praktický lékař z Blatné MUDr. Tomáš Bartoš.

Sám už se s nedávnou chřipkou vypořádal. V pátek měl čekárnu plnou, protože zastupoval dva své kolegy. „Zvláštní prevenci neznám. Jedinou, kterou uznávám, je zdravě žít,“ poznamenává. Kdo dostane chřipku? „To je individuální. Z praxe znám případy, kdy onemocní ten, kdo byl očkován, i ten, kdo nebyl. Někdo dostane teplotu, jiný ne. Někdo se s ní vypořádá po svém, uvaří si čaj s medem a léčí se tím, co ví, že zabere. Ti, co to nezvládnou, přijdou ke mně a skončí třeba na antibiotikách. Záleží, jak je kdo odolný,“ dodává.

Kromě zdravé životosprávy se lékařka z Volenic Milena Marešová přiklání k preventivnímu očkování. „Jsem zastáncem očkování. Své pacienty mám dostatečně přeočkované, takže žádná epidemie nezačíná,“ upozorňuje.

Polykání vitaminů nakoupených v lékárně zavrhuje. „Mladí lidé by měli tělu dodávat vitaminy hlavně ze zdravé stravy. Vitamínové přípravky bych doporučila starším lidem, zejména těm, kteří mají omezený přísun vitaminů například kvůli zažívacím problémům,“ uvedla volenická lékařka.
Do zdravé životosprávy zahrnuje především péči o své tělo a své zdraví. K potížím, které s sebou přináší nemoce, přičítá i finanční ztráty při pracovní neschopnosti.

Do ordinace dětské lékařky z Volyně Marie Stlukové chodí ve zvýšené míře pacienti posledních čtrnáct dní.

„Klasické chřipky s bolením hlavy a kloubů jsou jen velmi ojediněle. Pacienti spíše chodí s onemocněním dýchacích cest a respiračními infekty,“ uvedla. Většinou prý se jedná o děti školkového věku a žáky prvního stupně základních škol.

Jako prevenci respiračních virů lékařka doporučuje sirupy a vitamínové přípravky, a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. „Lepší je se vyhýbat i rizikovým prostředím jako jsou obchody a místa, kde se zdržuje více lidí,“ dodala. Pokud už se u pacienta nemoc projeví, je prý nejlepší co nejdříve začít s léčbou.

„Letošní zimu mě zatím ještě žádná chřipka ani viróza neskolila. Snažím se jíst hodně ovoce a v lékárnách si občas koupím také vitaminy, tak doufám, že už do jara nic nechytnu,“ uvedla osmadvacetiletá Lucie Hanzlíková.

Slávka Petráková, Klára Alešová