Švédské hudbě, tancům i kuchyni patřil o víkendu blatenský zámek.

Akci pořádalo občanské sdružení Nobiscum Humanitas. „Podobné víkendy jsme tu měli už čtyři. Řecký, slovenský, rakouský a evropský u příležitosti našeho předsednictví v Radě Evropské unie,“ vysvětlila předsedkyně sdružení Blanka Malinová.

Švédsko si vybrali také proto, že současný velvyslanec ve Švédsku, Jan Kára, pochází z Blatné. „Známe se i se švédskou velvyslankyní v Praze, a tak nás napadlo, že bychom tentokrát mohli představit místním lidem švédskou kulturu,“ vysvětlila za Nobiscum Humanitas Jana Germenisová.

Sobotní program odstartovaly mažoretky blatenského Sokola. Následovala je keltská muzika a po ní vystoupil s napětím očekávaný švédský folklórní soubor, který předvedl několik lidových tanců. Při všech vystoupeních bylo zámecké nádvoří plné lidí. Byli mezi nimi také manželé Mázdrovi z Prahy, kteří vlastní v Blatné domek. „Je to pro nás takové milé zpestření. Program je dost rozmanitý, takže si každý určitě přijde na své,“ zmínila se Zuzana Mázdrová.

Perličkou na programu měl být přelet švédských stíhaček Gripen nad blatenským zámkem. „Domluvila jsem to s Generálním štábem Armády České republiky. Stroje musí létat také cvičné lety, tak tentokrát letěly nad Blatnou,“ vysvětlila Blanka Malinová. Stíhačky měly letět podzvukovou rychlostí 450 km/h ve výšce 150 metrů nad zemí. Aby se lidé nevyděsili, informoval o tom týden dopředu městský rozhlas.

Uvnitř zámku se konal celé sobotní dopoledne seminář Život v míru, kterého se zúčastnili diplomatičtí zastupitelé obou zemí. „Na Blatensku je hodně rozšířený spolkový život. Na těchto skupinách by se dalo založit centrum spolupráce obou zemí do budoucna,“ zmínil se jeden z účastníků semináře Petr Kalas, který v současné době působí jako poradce premiéra ČR.