Trendem současné doby je bydlení na venkově. Se zájmem stavebníků z řad mladých lidí mají zkušenosti v Poříčí nebo Pohorovicích.

Za poslední dva roky v Poříčí přibylo deset nových domků. „Měli jsme hned několik důvodů, proč tu stavět. Pochází odtud manžel, je sem dobré autobusové i vlakové spojení a je tady hezky,“ poznamenala Michaela Papežová z Poříčí.

Obec vlastní pozemky nemá, přesto určitá šance existuje. „Začneme s rozparcelováním pozemků pro výstavbu rodinných domků pod bytovkami, s výkupem pozemku pro komunikaci a ještě v letošním roce bychom chtěli zahájit výstavbu inženýrských sítí pro dvacet parcel,“ přiblížil starosta Václav Paroubek práce rozdělené na tři etapy.

„V létě mívám plnou schránku dotazů na koupi chaty nebo parcely,“ říká k zájmu lidí starosta.

I Pohorovice – Kloub na Vodňansku mají dobrou polohu. “Je od nás blízko do Strakonic, Vodňan, Písku i Protivína. A přitom je tu klid, což mladým vyhovuje,“ říká starosta Zdeněk Kothánek.

V Pohorovicích ale nepůjde stavění tak rychle. „Nejdříve necháváme lokalitu pro obytnou zástavbu zapracovat do územního plánu. S pozemky to bude horší, protože obec vlastní jen pole a lesy. Museli bychom vykoupit soukromé pozemky,“ uvažuje starosta. Odhadem by tu podle něho bylo asi deset parcel.

Na Strakonicku nejsou výjimkou obce, například Milčice nebo Újezd u Skaličan, kde žije už jen několik posledních starousedlíků a ostatní obyvatelstvo tvoří chalupáři.