Radnice chystá rozsáhlou proměnu městského centra. Záměr, který původně zahrnoval především Velké náměstí, ale v mezičase nabral mnohem větší šíři. Nyní se dotýká rozsáhlého území od ulice Katovická přes Palackého náměstí až po křižovatku u Hvězdy.

Dvojíprodloužení

„Smlouvu s architektem Josefem Kiszkou z Havířova město uzavřelo v dubnu loňského roku,“ uvedla včera pracovnice radnice pro styk s veřejností Marie Tůmová.

Termín odevzdání tehdy byl stanoven na 31. října. Ještě před tím však bylo zadání rozšířeno o koncepce proměny území mezi hradem a Velkým náměstím.

Nyní radní odsouhlasili další prodloužení. Ukázalo se totiž, že je třeba podrobněji rozebrat stav tohoto území od širších vazeb, přes vybavenost třeba až po vodní hospodářství. Podle posledních informací by tedy studie měla být hotova do poloviny dubna.

Představení veřejnosti

Ještě před tím však chce radnice studii představit na setkání s občany veřejnosti, a to někdy koncem března. O její prezentaci by se měl postarat sám autor.

„Lidé by určitě měli mít možnost se s tím seznámit a říci k tomu své názory a připomínky,“ zdůraznil starosta Pavel Vondrys. Jakmile už bude jednou studie definitivně hotová, začnou se postupně realizovat jednotlivé projekty. To podle něj ovlivní vzhled Strakonic na desítky, možná i na stovky let.

Jeden z nápadů

Od začátku zpracování studie nového vzhledu středu města spatřila světlo světa řada neotřelých návrhů.

Zpočátku nejvíce diskutované bylo zrušení rampy před budovou radnice na Velkém náměstí, které by mělo přinést volný prostor hodný centra.
Jedna z mnoha dalších myšlenek hovoří o opětovném přiznání mostu u kostela sv. Markéty, pod nímž byl kdysi rybí útulek. Před časem zpracovaný hydrogeologický průzkum sice nedoporučil do těchto míst přivést znovu vodu kvůli zafixování a stabilizaci sousedního kostela.

To ovšem neznamená, že by uvedený prostor nemohl být otevřený a nemohla tam být například kašna. Došlo by tak k obnově mostu, pod kterým by se dalo procházet třeba až na sousední parkoviště.