Kolem padesáti lidí, tedy třetina obce, přišla v pátek večer na veřejné setkání se správcem Slaníku Jiřím Wagnerem. Ten po rozpadu zastupitelstva řídí obec.

„Přišla jsem proto, abych se dozvěděla, jestli nám někdo pomůže vyřešit problémy se špatnou vodou,“ zmínila se jedna z přítomných žen.

Správce Jiří Wagner zdůraznil, že jeho úkolem je především vedení obce po dobu, než dojde v červnu ke zvolení zastupitelstva. „Mohu platit pohledávky, dohlížet, aby bylo v pořádku účetnictví a starat se o údržbu silnic. Ale rozhodovat o tom, kdo bude do Slaníku dodávat vodu, o získávání dotací, prodávání pozemků a podobných věcech, to už není v mé kompetenci. O tom musejí rozhodnout noví zastupitelé,“ vysvětlil Jiří Wagner.

Označil tak nejdůležitější krok, který před sebou obyvatelé Slaníku mají. Volby. Do 22. dubna musejí Slaničtí sestavit kandidátky a vybrat lidi, kteří jsou ochotni postavit se do čela obce. „Pokud toho nebudou schopni, rezignovali na svoji samostatnost. Pak už nezbude než připojení k jiné obci,“ dodal.

Aby se obec mohla někdy znovu osamostatnit, musí mít podle něj alespoň 1000 obyvatel. „Pro Slaník, kde je kolem sto padesáti lidí, to by byl problém,“ myslí si správce.

Tato možnost se ani některým lidem nelíbí. „Chtěla bych, aby Slaník zůstal samostatný. Jinak bychom se museli někomu stále podřizovat. Věřím, že zastupitelstvo dohromady dáme,“ zmínila se jedna z obyvatelek. Své jméno ale vzhledem k rozbouřené situaci v obci uvádět nechtěla.

Ladislava Nagy ze Slaníku pro změnu zajímalo, jak by mohlo takové spojení se Strakonicemi vypadat. „Chtěl bych vědět, jak by to ovlivnilo například placení poplatků za psa nebo svoz odpadů a podobně,“ zajímal se o další možné řešení samosprávy.

Podle některých místních občanů nebude problém v tom najít nové zastupitele, ale spíše určit, kdo bude novým starostou. „O tento nevděčný post nemá nikdo zájem,“ říkají lidé.

Problémy s vodou byly poslední kapkou, která koncem roku 2008 dohnala postupně všechny zastupitele k rezignaci na své funkce. Z kohoutků totiž lidem teče voda, ve které je zvýšená koncentrace zdraví škodlivých dusičnanů.

Slaničtí jsou rozděleni na dva tábory. Jedni chtějí napojení na vodu z přehrady Římov, druzí hledat jiné řešení, jak přivést kvalitní vodu. Například nové vrty.

Rozhodující okamžiky v Obci

– Obyvatelé Slaníku musejí do svého čela zvolit nejméně devět zastupitelů
– Kandidátky musejí být sestaveny do 22. dubna 2009
– Volby do obecního zastupitelstava ve Slaníku připadají na 27. června
– Nově zvolené zastupitelstvo povede obec do řádných komunálních voleb, které se uskuteční v říjnu 2010
– Slaník, kde se rozpadlo zastupitelstvo, spravuje od 1. února prozatímně správce pověřený ministrem vmitra.