Kdo byl doma, nakládal si balení pet lahví na káru, na kolečko do auta. „Dověděli jsme se o problémech s pitnou vodou, které tu mají a zavezli jsme jimnaši voduv pet lahvích. Mělo by se dostat na všechny obyvatele. Počítali jsme s množstvím 1,5 litru na osobu a den,“ informoval zástupce firmy Karlovarské minerální vody (KMV) Slavomír Va­řák.

Všichni ale na náves nepřišli. „Včera večer jsem obešelvšechny domy, ale to víte, teďjsou lidé v práci,“ řekl jeden z občanů Ladislav Nagy. Minerální vodu pro lidi, kteří si ji nemohli vyzvednout, složili pracovníci KMV v hospodě.

Problémy s vodou ve vodovodním řadu se táhnou už léta. Kvůli nadlimitnímu množství dusičnanů ji hygienici zakázali používat jako pitnou už v roce 2004.

Voda nakonec rozdělila lidi v obci na dva tábory. Jeden byl pro napojení vodovodu na vedení z Římova. Starostka Marie Tůmová, zastupitelstvo a další část obyvatel chtěli řešit problémy s dusičnany jinou cestou. Pro hádky o vodu se k 31. prosinci rozpadlo i zastupitelstvo.

Provozovatelem veřejného vodovodu je firma Vodovody a kanalizaceJižní Čechny (VaK). Ta už rok zavážela na náves cisterny s pitnou vodou. To ale letos skončilo. „Obecní úřad nefunguje a není, kdo by u Vaku vodu objednával,“ řekla bývalá starostka Marie Tůmová.