Školy hledají co nejvýhodnější internet. Ministerstvo školství jim totiž nařídilo, zachovat připojení pro výuku, přestože jim žádné peníze nedá. Projekt INDOŠ – internet do škol – k poslednímu říjnu skončil.

Ve státním rozpočtu se na jeho pokračování nedostávaly peníze. Zbytek roku ještě ministerstvo náklady na internet zadotuje, ale od ledna školy zatíží rozpočet svého zřizovatele – obce o několik desítek tisíc korun ročně.

Školy dostaly od svého ministerstva dopis s tím, že si do 16. listopadu mohou zažádat o dotaci v maximální výši 10 500 korun na zaplacení internetu v listopadu a prosinci. „Toho využijeme, a co bude dál? Od ledna půjde poplatek na bedra obce. Už v těchto dnech, před sestavováním nového rozpočtu, jsem ji na tuto skutečnost upozornil,“ říká ředitel malenické základní školy Zdeněk Vorel.

Telekomunikační společnost, u které má škola smlouvu, připravila zvýhodněnou cenu – připojení za 2600 korun měsíčně. „Chceme se ale připojit u jedné místní společnosti na bezdrátový internet. Nepočítám–li náklady na připojení, vyjde nás to na několikasetkorunový paušál měsíčně,“ dodal.

I ZŠ v Bavorově byla v projektu. Dva zbývající měsíce uhradí dotací a co dál, právě teď řeší. “Zatím jsme se radili, co je pro nás technicky i finančně výhodnější, protože od ledna tím zatížíme městský rozpočet. Bezdrátový internet totiž v Bavorově není,“ uvedl ředitel Alois Gribáč.

Katovická škola má vyhráno, i když pro INDOŠ původně nevyhovovala. Od počátku projektu byla takzvanou červenou školou. „Znamenalo to, že v první fázi projektu nás úředníci vyhodnotili, že internet nedostaneme. Ten náležel jen ´zeleným´ školám,“ říká ředitel Pavel Kohout.

Pomocnou ruku v podobě dotace na zařízení počítačové učebny nabídla škole obec. „Od té doby máme na budově anténu pro bezdrátový internet s neomezeným napojením. Takže když nám po čase indoš nabízeli, už jsme ho nechtěli. A teď jsme rádi,“ dodal Kohout.