Cílem úprav je kromě modernizace i sloučení základní a mateřské školy do jedné budovy. „Mateřinka je totiž na druhém konci Hoštic. A tak nejen že už nebudeme platit dvojí náklady na vytápění, odpadne nám dovážení obědů ze školní jídelny, ale i rodiče, kteří vodí děti do školy i do školky, to budou mít snazší,“ uvedl přednosti změn ředitel školy Roman Krejčí.

Především na to se těší osmiletý Karel Zušťák ze Sedla. „Vodím do školky čtyřletou ségru Aničku. Teď už alespoň nebudu muset chodit z autobusu na konec vsi do školky a pak zpět do školy. Půjdeme rovnou spolu,“ říká žák třetí třídy.

Rekonstrukce školy začala v září. „Téměř dokončené už je přízemí, kde bude mateřská škola a první třída,“ říká ředitel. Nové třídy si děti poprvé vyzkouší po velikonočních prázdninách. „Do konce školního roku se tu budou učit žáci všech pěti ročníků. To aby mohli dělníci zrekonstruovat i první patro, kde zatím probíhá veškerá výuka,“ vysvětlil ředitel.

Od 1. září budou moci školáci využívat celou budovu a přibudou jim i nové prostory. „Nechali jsme dosud nevyužívanou půdu upravit tak, aby tu vzniklo místo pro dvě nové třídy, kabinet a další úložné prostory,“ dodal Krejčí.

Zásadní je také změna školní družiny a počítačové učebny v prvním patře. „Chtěli bychom, aby žáci mohli využívat výpočetní techniku i po vyučování. Družina a počítačová třída budou proto propojitelné,“ vysvětlil jednu ze změn ředitel.

Úpravy Základní školy ve Střelských Hošticích začaly v září 2008. Kompletní rekonstrukcí prošla elektřina, topení, výměna čekala okna, k užívání je přestavěno i podkroví a obměnou projde i střecha. Žáci dostanou také nové vybavení tříd včetně nábytku, tabulí a počítačů.

Na akci získala obec přibližně deset milionů z norských fondů. Zbývající tři miliony přidaly Střelské Hoštice na rekonstrukci z vlastního rozpočtu.