Hradní sklípek, donedávna oblíbená hospůdka uprostřed historické památky, by se měl znovu probudit k životu. Do loňska se tam nacházela běžná restaurace. Do budoucna by však mělo toto místo také nabízet základní občerstvení turistům přicházejícím na hrad.

„Procházka hradem je teď už velice příjemná. Vše je upravené a je možné se zastavit třeba i u zvířátek. Škoda jen, že si není kde dát kávu či limonádu,“ zmínila se pětapadesátiletá Růžena Králíčková ze Strakonic. „Nemyslím si, že diskotéka, která se tam v minulosti několikrát za týden konala, byla pro tohle místo to nejlepší,“ dodal její manžel.

Radní měli nyní před sebou ideový návrh prvních dílčích stavebních úprav těchto prostor. „Zatím je sice vše jen v rovině studie, ale už jsme zadali zpracování projektu,“ zmínil se starosta Pavel Vondrys. Ten by měl obsahovat ty nejzákladnější úpravy od změny vytápění po některé kroky nutné kvůli novým hygienickým předpisům.

Už na příští sezonu by chtěla radnice najít nového nájemce, který by se zavázal poskytovat zmíněné služby návštěvníkům hradu.
Hradní sklípek vlastně představuje čtvrtinový podíl města Strakonice na objektu, kde má své sídlo Muzeum středního Pootaví. Na zmíněné straně hradu je to jediné, co městu patří. Naopak na té druhé ve směru od základní umělecké školy až po věž Rumpál včetně třetího hradního nádvoří jsou už budovy patřící výhradně do majetku města.