Silnice vedoucí na Šumavu je značně frekventovaná a nehody tu bývají podle Miroslava Němce z Dřešína každou chvíli. „Jezdím tudy v zimě v létě linkovým autobusem. Je tu sice značka se čtyřicítkou a zúženou vozovkou, ale když proti sobě vyletí dva řidiči osobáků, co to tu neznají, tak jsou buď v sobě, nebo ve zdi sousedního domu,“ říká Němec, který na Podlesí žije třicet let.

V nejužším místě, mezi domy s čísly popisnými sedm a devět, mají oba jízdní pruhy šířku 3,60 metru a ode zdi ke zdi domů je prostor o necelý metr širší. Přitom jeden jízdní pruh má mít šířku tři metry. Je tedy jasné, že tudy dva náklaďáky najednou neprojedou. Jeden musí ze zatáčky vycouvat. „Když jede kombajn, má to na milimetry,“ doplňuje místní zemědělec.

Jediným řešením je rozšíření silnice, to ale závisí na odbourání jednoho z domů. „Léta byla jednání o vykoupení spodní zemědělské usedlosti marná. Původní majitelka nechtěla o prodeji ani slyšet, i když tu vůbec nebydlela. Až nový majitel souhlasí s odkoupením obytné části domu, kterou bychom zbourali a rozšířili silnici,“ vysvětluje plány kraje, jako majitele komunikace, Bohumil Krejčí ze strakonické správy a údržby silnic. Podle Krejčího dojde letos k vykoupení domu a ke zpracování projektové dokumentace, která vyřeší optimální průjezdnost a šíři komunikace.

K rozšíření silnice ve Dřešíně, která je jednou z nejnebezpečnějších v okrese, má dojít napřesrok.

Ve Dřešíně musejí matky s kočárkem před auty utíkat

Místem, kudy neprojedou ani dvě dodávky současně, se bojí chodit i matky s kočárky. Ale jinudy nemohou.

„Sestra má malé dítě a když jede s kočárem, musí počkat, až auto přejede a pak kvapem utíkat,“ popisuje Hana Matějková z nedalekých Hořejšic. Provoz tu má zažitý, protože sama jezdí denně přes Dřešín s poštovním autem.

I policisté hodnotí úzkou silnici poblíž návsi jako nebezpečnou. „Za poslední čtyři roky jsme tu řešili osm dopravních nehod, ale je zřejmé, že nás řidiči ke všem karambolům ani nepřivolávají,“ zmínil se za Službu dopravní policie Karel Jeníček.

Dřešínští si od rozšíření silnice slibují větší bezpečnost ve své obci. „Zatím jsme kvůli školákům přestěhovali autobusovou zastávku z okraje obce na náves, aby tudy nemuseli pěšky. Pro větší přehlednost úseku jsme posunuli kapličku o kus dál od silnice,“ popisuje některá opatření obce starostka Zdeňka Šašková.  Bezpečný průchod podle Šaškové znesnadňuje i skutečnost, že není, kam se vyhnout. „U jednoho domu je půlmetrová strouha, pod druhým se táhne úzká mez oddělená patníky,“ popisuje.

Novým majitelem domu je Josef Smola z Dřešína. Ten kvůli pozdějšímu rozšíření silnice souhlasí s prodejem obytné části domu a s jeho demolicí. „Všichni to nebezpečí léta pociťujeme. Mikešům ničí kamiony střechu, k nám si chodí řidiči domlouvat traktor, aby je vytáhl ze strouhy,“ zdůvodňuje, proč s prodejem souhlasil.

Pro jedno z nejproblematičtějších míst na Strakonicku se našlo řešení. Další jsou ještě v Doubravici nebo v Drahonicích.

Spousta je jich podle ředitele strakonické správy a údržby silnic Bohumila Krejčího při průjezdech obcemi na silnicích třetích tříd. „Například v Mačkově, Úlehli, Nahořanech. Ale na nich není tak silný provoz jako ve Dřešíně,“ připouští.