Miroslav Krejča (ČSSD): Čekal jsem to

Hra je rozehraná, musí se dohrát do zdárného a důstojného konce

V I. kole senátních voleb zvítězil Miroslav Krejča (ČSSD). Jak hodnotí svůj úspěch krátce poté, co vydal Český statistický úřad oficiální výsledky?

Co říkáte na výsledky voleb?

Lhal bych, kdybych řekl, že jsem to nečekal. Věnovali jsme tomu dost úsilí a věřili jsme všichni, že toto úsilí nebude zbytečné, ale příští týden nás čeká ještě spousta práce. Hra je rozehraná, musíme ji dohrát do zdárného a důstojného konce.

Jak jste takový úspěch dokázal? Náš nedávný průzkum ukázal, že jste byl pro voliče téměř neznámý.

Nevím, nedokážu ten rozdíl mezi vaším průzkumem a výsledky vysvětlit. Uvidíme za týden.

Myslíte, že jsou vaši soupeři málo zdatní?

Nemyslím si to. S oběma jsem se potkával, vím, že je jejich akce stály hodně peněz a úsilí. Občané asi čekají od senátora něco jiného, než jim oni dokážou nabídnout.

Berete si před druhým kolem voleb dovolenou?

Budu to kombinovat a snažit se, pokud budu moci, vymanit se z pracovních povinností a dotáhnout volby do konce. Ale čeká mě celá řada jednání.

Kolik vás stála volební kampaň?

Čtyři sta tisíc korun jsem dostal od strany, sto tisíc od sponzorů a zhruba padesát tisíc bylo z mých vlastních prostředků. Některé věci ještě nejsou vyfakturované, ale tohle je hrubá částka v rámci prvního kola.

Josef Kalbáč (KDU–ČSL): Rozhodují voliči

Postup do druhého kola je uznáním a oceněním práce za uplynulých pět roků

Současného senátora Josefa Kalbáče (KDU–ČSL) vynesly hlasy voličů v I. kole senátních voleb na druhé místo. V pátek a sobotu ho čeká druhé kolo.

Co říkáte na výsledky voleb?

Především bych chtěl poděkovat voličům za hlasy, které jsem získal a díky kterým teď postupuji do druhého kola. Považuji to za velké uznání a ocenění mé práce za uplynulých pět roků. Navštívil jsem celý svůj obvod a hovořil nejen s občany, ale i četnými spolky od hasičů, baráčníků po myslivce. Věřím, že všichni tito lidé mě přijdou podpořit i v druhém kole.

Překvapilo vás, že jdete do druhého kola s Miroslavem Krejčou a ne s Miroslavem Benešem?

To je těžké hodnotit.

Hodnotíte vaše soupeře jako zdatnější?

To si netroufám. Každý z nich se určitě snažil maximálně uspět. Hodnotit někoho z mých soupeřů mi nepřísluší, to rozhodují voliči.

Máte už plány na příští předvolební týden?

Ještě nevím, jak to udělám. Nad dalším programem začínám teprve uvažovat.

Kolik stála vaše volební kampaň?

Ještě je brzy o tom hovořit, protože spousta věcí není doposud vyúčtovaných. Je před námi druhé kolo a to je také součástí volební kampaně. Takže o tom nebudu mluvit do doby, než bude dokončena celá kampaň.