„Bude zakončením turistické cyklostezky, která povede z Vodňan přes Pražák až k Vodňanským Svobodným Horám,“ řekla místostarostka Vodňan Alena Cepáková.

V úvahu údajně přicházely dvě varianty rozhledny – kovová a dřevěná. Projektant Jiří Ondřich je autorem té dřevěné. „Skutečně jsem vycházel z boubínské rozhledny. Ale na kopci Svobodná hora jsou oproti Boubínu daleko lepší povětrnostní a klimatické podmínky, což je výhodnější pro stabilitu,“ uvedl.

Konstrukčně je podle autora projektu založená na čtyřech patkách spojených ocelovými vztyčníky. Se schodištěm uprostřed a s ochozem ve výši pětadvaceti metrů. Místo na kopci vysokém 640 metrů nad mořem považuje Jindřich Petrášek z nedalekého Pražáku za velmi výhodné. „Pro rozhlednu to bude dobré. Při vyjasnění z ní bude vidět do Rakouska i do Německa,“ zmínil se.

Projekt počítá se zhruba sedmimilionovými náklady na asfaltovou cyklostezku i na rozhlednu. Celkové financování se kvůli evropským dotacím rozdělí na tři etapy. „V první se má začít s obnovou cyklostezky v místech ke se říká Po trubách – na trase z Vodňan na Pražák. V druhé etapě z Vodňan až k rozhledně a k napojení celé trasy na cyklostezku vedoucí na Šumavu,“ uvedla manažerka projektů vodňanské radnice Gabriela Fošumová.

K výstavbě má dojít podle předpokladů až v příštím roce. Rozhledna má být veřejně přístupná.

Podobné rozhledny

U rozhledny Svobodná hora poblíž Vodňanských Svobodných Hor vycházel projetkant z dřevěné rozhledny stojící od roku 2004 na vrcholu Boubína (1362 m n. m.), jejíž výška je 21 metrů
(snímek).
Svobodná hora má být vysoká kolem 26 metrů.