Výstavbu mateřské školy vyžadují po obci místní maminky. Nechtějí děti vozit jinam.

Matce dvou dětí Vlaďce Tikalové by tak odpadla velká starost. „Tříletého syna vozím do Strakonic, s dvouletým jsem doma. Pro mě i další ženy by školka v místě odstranila každodenní pendlování mezi Strakonicemi a Řepicí,“ poznamenává. Podle ní odpadnou i nejistoty s volnými místy. „V městských školkách měly přednost strakonické děti. Až pak se umísťovaly ty z okolních vesnic,“ tvrdí.

Zástupci obce se pro stavbu rozhodli ze dvou důvodů. „Máme tu hodně dětí a jsme pod tlakem rodičů. Mladé rodiny v Řepici staví, takže jsou s jejím naplňováním dobré vyhlídky. A školku by přivítali i rodiče z okolních obcí,“ říká starosta Martin Vysoký.

Druhým důvodem je podle něj málo míst ve strakonických školkách. „Začínají mít naplněnou kapacitu a nechceme, aby byli rodiče nuceni vozit děti do vzdálenějších obcí,“ upozorňuje starosta.

Školka pro čtyřiadvacet dětí vyroste uprostřed obce. Náklady na stavbu se pohybují kolem šesti milionů korun. „Už loni jsme žádali o dotaci na ministerstvu financí, ale neuspěli jsme. Letos to zkusíme u evropských fondů,“ dodává.

Řepičtí si evidují zájemce o umístění dětí. Podle množství požadavků je zřejmé, že se školka naplní.

Dokládají to i slova Vlaďky Tikalové: „Předškolní zařízení v obci nedaleko města je podle mého dobrou investicí i do budoucna. Už proto, že je Řepice mladá obec,“ dodává.