Problematika solidního bydlení zaměstnává lidi bez ohledu na to, kolik stojí koupě bytu, stavba domu, ceny energií či výše daní. Jednou z možností, jak si bydlení pořídit, je oslovit realitní kancelář. Na naše otázky odpovídal makléř realitní kanceláře Hrdlička & Hrdličková, s. r. o., Strakonice Břetislav Hrdlička.

Jak vypadal trh s nemovitostmi na Strakonicku loni a jak si myslíte, že se bude vyvíjet letos?

Loňské tempo prodeje nemovitostí bylo o něco mírnější, než v roce 2006. Na odbyt šly i poměrně drahé nemovitosti kolem čtyř milionů korun. Velmi vzrostl prodej na podzim 2007. Hodně k tomu pomohla medializace reformy veřejných financí, politické spory a podobné negativní opoziční hádky, které způsobují nejistotu. Stačí, když v rámci politického boje řekne opoziční politik, že něco nebude nebo se zdraží ceny nemovitostí a lidé zpanikaří a nakupují. Ve skutečnosti ale mezi loňskem a začátkem letošního roku podstatný rozdíl není.

Navoďme modelovou situaci. Mám zájem koupit byt 3+1 ve Strakonicích. Jak by to vypadalo loni a jak letos?

Zkraje roku 2007 byl celkem široký výběr bytů různé kvality. O ceně rozhoduje mnoho maličkostí od umístění až po stáří stavby. Průměrně vyšel byt 3+1 ve Strakonicích na přibližně 850 tisíc korun. To platilo i o konci roku 2006. Každopádně muvíme o bytech stáří 10 let a více. Za dalších 15 měsíci vzrostla cena těch samých bytů až o 50 procent.

Co bylo příčinou?


Od medializace přes obchodní zájmy určitých finančních skupin až po současný nárůst energií.

Právě nárůst cen elektřiny, plynu a služeb pro občany vezme lidem z peněženek o několik tisíc korun více, než loni. Předpokládáte určitý vliv i na volbu bydlení?

Podle mého názoru se vrátí tzv. dvougenerační bydlení a tím i dělba nákladů. Také narůstá výstavba nízkoenergetických domů, kde je ale dražší pořizovací hodnota. Dalším krokem může být společné bydlení skupin mladých bezdětných lidí.

Setkal jste se tím?

Už několikrát a nejednou i ve Strakonicích ve starší zástavbě. Ne pokaždé jde o bezúhonné lidi, ale trend společného bydlení už tam znát je.

Z pohledu raelitního makléře – je lepší v současné době koupit byt, koupit starší domek nebo stavět na „zelené louce“.

Pro tohle rozhodnutí je velmi důležité si ujasnit možnosti, potřeby a hlavně své představy na nejméně dalších 20 let dopředu. Pokud nemůžeme počítat například s dědictvím a půjdeme do dluhů, musíme dobře zvážit stálost zaměstnání a finančí růst. Platit 20 nebo 30 let polovinu platu za hypotéku je velký problém pro kupujícího a vítaná příležitost pro exekutora.

Jaká je kupní síla zájemců o bydlení na Strakonicku?

Strakonicko je podle statistik na 9. místě v ČR v růstu cen bytů za loňský rok. Znamená to, že poptávka těžce převyšuje nabídku a byty, které by podle celostátních tabulek stály 600 000 korun ,stojí o pět set tisíc korun více. Přibližně do částky 1 300 000 korun prakticky není problém sehnat kupce na cokoliv – byt, rodinný dům nebo chalupu. Finance jdou převážně z půjček.

To jsme se ale stále bavili o staré zástavbě. V nové jsou ceny jistě mnohem vyšší . . .

Do nové zástavby zahrňme nemovitosti přibližně do pěti let stáří. Tady jsou ceny o 40 až 100 procent vyšší jak u bytů, tak u rodinných domů. Důvodem jsou nepopíratelné výhody – kvalita, variabilnost, novější materiály nebo nenáročnost na údržbu. V těchto případech zájem lidí je, ale právě chybí kupní síla, tedy dostatek peněz. Pokud se kupec najde, jedná se o mladé rodiny, které se silně zadlužíí i na 35 let. Dále pak o vysokopříjmové skupiyn lidí – právníky, advokáty, lékaře, ředitel firem a podobně. Tato skupina tvoří tak pět procent obyvatelstva.

Nová výstavba se ale dnes bohužel řídí konzumním pravidlem postavím – prodám. Další už řeší právník a pojišťovna. Hodně to připomíná výrobní linku automobilky. Hlavním cílem je vyrobit a rychle se výrobku zbavit.