Lidé ze sídliště Škorna a jeho okolí poukazují na kruté podmínky, ve kterých žijí tři psi (pitbulové) mezi sídlištěm a pilou. Majitel Rudolf Chorvát z Vodňan je údajně týrá hlady, neuklízí jim a nevenčí je. Ten se ale brání: „Není to pravda, psi hlady netrpí.“

Případ na popud občanů i městské policie (MP) zkoumala také písecká pobočka Krajské veterinární správy České Budějovice. „Psi jsou v dobrém výživném stavu, ale chováni jsou v horších podmínkách. To je jasně vidět. I když je to ale téměř na hraně, o týrání v tomto smyslu řeč být nemůže,“ řekl Deníku šéf Krajské veterinární správy České Budějovice František Kouba.

Chorvát, že v další péči o psy mu brání závažné onemocnění. „Nemůžu se o ně starat tak, jako dřív. Ale krmím je. Denně každý dostává tak kilogram granulí i vodu,“ řekl Strakonickému deníku.

Přitom tento stav netrvá dlouho. „Tak rok, déle ne. Někdy jim tady přes plot hodíme něco k jídlu,“ řekli nám pracovníci na pile. Hned vedle je pozemek s kotci. V nich jsou dva psi, třetí je v boudě. „Není to rok, tak maximálně půl. Jezdím k nim každý večer. Takže si každý myslí, že sem vůbec nejezdím,“ oponuje Chorvát.

Městská policie je s případem obeznámena, ale nemá pravomoc jej vyšetřovat. „Oficiální stížnost na město nepřišla,“ řekla místostarostka Vodňan Alena Cepáková. Přesto městští strážníci zjišťovali, kudy na pozemek vnikají cizí lidé. „Našli jsme místo, kde byl plot sešlapán až na zem. Majitel to opravil, ale za čas to bylo znovu. Pokud tam někdo chodí, jde o neoprávněné vniknutí na cizí pozemek,“ řekl vrchní strážník MP Vodňany Jan Sladký. Pozemek, na kterém Rudolf Chorvát psy chová, není jeho. Musí ho v nejbližší době opustit, osud psů se tak vyřeší díky novému majiteli z Ostravska do konce února.

Vetrináři budou osud psů dále sledovat.