Neuvěřitelný příběh se šťastným koncem se odehrál v pondělí krátce před půl desátou večer v Litvínově na Mostecku. Vietnamská matka tady při záchraně svého dítěte vypadla z okna v pátém patře.

Na pomoc jí přispěchal náhodný kolemjdoucí, jednadvacetiletý Matěj Novák. Pochází z Příbrami, bydlí v Rožmitále pod Třemšínem. Teď je pracovně v Litvínově.

Mladá Vietnamka zřejmě na chvíli přestala dávat pozor na své malé dítě a to se dostalo až k otevřenému oknu, ze kterého málem vypadlo. Matka si dítěte všimla v poslední chvíli a strhla ho zpět do bytu. Při záchraně potomka ale sama ztratila stabilitu a vypadla z okna. V pudu sebezáchovy se však zachytila parapetu. Ženě se pokoušel pomoci její manžel, síly mu však nestačily na to, aby ji dokázal dostat zpět do pokoje.

Žena tak doslova vlála několik dlouhých minut z okna a bojovala o holý život. Ten jí nakonec zachránil Matěj. Když uviděl, co se v bytě děje, na nic nečekal, běžel do pátého patra, vykopl dveře do bytu a šokovanou mladou ženu vtáhl zpět do místnosti. Vysílená žena poté zkolabovala.

„Když jsem to viděl, moc jsem o tom nepřemýšlel. Člověku to najednou sepne. Vyběhnout do pátého patra nebylo nic, ale vyrazit ty dveře… Visela tam, její muž už ji nemohl udržet,“ vzpomněl Matěj Novák na ten večer. „Vytáhl jsem ji, zkontroloval jsem, jestli nemá zapadlý jazyk, polili jsme ji vodou. Pak už si ji převzali hasiči, policisté a záchranka. Teprve potom to na mě dolehlo. Její manžel mi poděkoval, hasiči a policajti mě poplácali po ramenou, že jsem udělal dobrou práci,“ pokračoval Matěj.

Litvínovská radnice chce statečného zachránce odměnit. Matěj Novák absolvoval v Příbrami gymnázium. V současné době studuje vysokou školu v Plzni.

FRANTIŠEK ŽÁN, MONIKA PROCHÁZKOVÁ