Zlomový bude tento rok z hlediska opravy krytého plaveckého stadionu a přístavby atrakcí na Křemelce. Zlomový především proto, že o rozsahu prací rozhodnou získané dotace. Nebo nezískané. Pokud se záměry na papíře sejdou s tvrdou finanční realitou, mohli by občané města přijít ve středu 1. září 2010 na slavnostní otevření zbrusu nového areálu.

„V úterý 22. ledna proběhne výběrové řízení na dodavatele projektu a do 17. června musí být hotové územní rozhodnutí,“ řekl Strakonickému deníku šéf STARZu Strakonice Pavel Dušek. Toto datum je také posledním dnem pro šanci podat žádost o příslušné dotace. Podle Duška jde o částku mezi 70 až 90 miliony korun. „Tyto peníze lze dát dohromady,“ dodal.

Podle něj se už loni hnuly věci k lepšímu. Byla stanovena komise, která má za úkol dovést celý záměr k co nejzdárnějšímu konci. Je však brzy hovořit o tom, zda bude v novém areálu místo pro posilovnu, rehabilitaci, saunu a podobně. „Věřím, že ano. Ale vše závisí od peněz a zda budeme muset ve svých představách škrtat, nebo ne,“ řekl Dušek.

Oprava postihne především šatnové části, která jsou ve velmi nevyhovujícím stavu. Přístavba atrakcí se týká místa ve směru přes okna směrem na západ na samotném bazénu.

Zahájení prací má být podle představ skupiny lidí, kteří akci realizují, 1. června 2009, kdy se provoz stěhuje do letního areálu. Stavebníci by pak měli přibližně pět měsíců až půl roku na to, aby své povinnosti zvládli. Následně by byla zahájena přístavba atrakcí, nebo–li vodního světa. Alfou a omegou ovšem je, že bude preferován nejúspornější plán.

Co tato slova ale znamenají? Například to, že v novém plaveckém chrámu nemusí zbýt místo pro posilovnu, saunu nebo rehabilitaci. „Mám smlouvu do letošního června. Další věci kolem našeho setrvání na plaveckém stadionu budu řešit až k tomu dozraje čas,“ vyjádřila se stručně majitelky rehabilitace Olga Topínková.

„Je jisté, že pokud by celý záměr měl ztroskotat například na posilovně, budeme ji muset obětovat. Ale je to jen příklad,“ pokračoval Dušek. Pokud se podaří sehnat dostatek peněz z dotací a město nebude muset vyškrabávat velkou částku i ze svého rozpočtu, bude posilovna přemístěna do prvního patra nad tu současnou. „To jen jedna z mnoha variant. Nakonec může projekt vypadat úplně jinak,“ tlumí emoce Dušek.

Co už je ale jisté nyní? Že zůstanou obvodové zdi, nosné zdi a strop. Vše ostatní – topení, voda, elektřina, podlahy, vybavení a další – bude nové.
Oprava současné podoby je více méně nemyslitelná. Poslední ránu zasadily celkovému stavu povodně 2002 a jiná cesta, než celková obnova, už není možná. Důležitou věcí je, že rekonstrukce se nijak nedotkne současného vnitřního bazénu. V jeho těsném sousedství ale vznikne celá řada atrakcí od protiproudu, výukového bazénu až například po vodní hřiby a dostatečně velkou vířivku s teplou vodou.

Současný areál vznikl na začátku 70. let minulého století. Kapacita nového arelálu by měla být 400 lidí.

 

Skupina:

V realizačním týmu přestavby plaveckého stadionu a přístavby atrakcí jsou: Pavel Dušek, Martin Walter a Vácalv Krejza za plavecký stadion, za město starosta Pavel Vondrys, místostarosta Karel Vlasák, architektka Marta Slámová a zastupitelka Marie Žiláková. Dále krajský radní Pavel Pavel a jako stavební dozor Jiří Urbánek.