Tříměsíční kampaň měla dát lidem i starostům šanci vyjádřit se k dalšímu působení místní pošty.

Lidé ale spokojeni nebyli. „Dotazník, který jsme domů dostali, byl příliš všeobecný. Nic, co by v něm bylo určeno jen nám a naší poště,“ zlobila se obyvatelka Čepřovic Anna Jáchymová.

Pošta rozeslala do domácností několik druhů letáků. Jeden měl formu dotazníku, další byl osvětou a třetí vysvětloval soupis služeb, které zajistí mobilní obsluha. Od října pošta nabídla obyvatelům jednu z možných variant, která by mohla kamennou poštu nahradit – mobilní obslužné místo. To zajišťovali volyňští doručovatelé. Podle Jáchymové to ale lidem nevyhovuje. „Mají na starosti desítky vsí a nikdy tu nebudou načas. Zatím žádný z místních neví, co s poštou nakonec bude.“

Generální ředitel ČP Petr Sedláček v říjnu slíbil: „Neodsouhlasím jakoukoliv změnu, pokud nebudu vědět, že došlo k dohodě mezi Českou poštou a samosprávou obce.“

Výsledky jednání a dotazníková šetření Česká pošta hodnotí. „Návrh dalšího postupu předloží do 15. ledna ministerstvu vnitra,“ řekla mluvčí MV Jana Malíková.

Plán na zrušení šesti pošt na Strakonicku zveřejnila ČP koncem srpna loňského roku. Pobočky měly ukončit svoji činnost k 31. prosinci. Na základě četných protestů ale MV zasáhlo a rušení pošt oddálilo.

Zaměstnanci České pošty nechtějí mluvit. Bojí se o práci

V nedalekých Skočicích je pošta odjakživa. Tak to cítí jejich obyvatelé. „Na vesnicích moc výhod nemáme, teď bychom měli přijít o jednu z těch posledních? To snad ne,“ děsí se Božena Štědroňská (62) ze Skočic. Potvrdila, že se o zrušení místní pobočky mezi lidmi stále diskutuje. „Jestliže jsou některé prodělečné, zbývá spousta těch, které jsou výdělečné,“ myslí si o ekonomické efektivitě pošt.

Božena Štědroňská potvrzuje, že nějaký dotazník o poštách vyplňovala a z letáků se dověděla, jak by měly poštovní služby fungovat. Pochybuje, že se čekání na motorizované doručovatele bude někomu líbit. „Lidé budou čekat na pošťáky, ale ti stejně načas nepřijedou,“ dodala.

Žádnou bližší inforamci o budoucnosti skočické pošty nemůže dát lidem ani starosta Stanislav Petrášek. „Před volbami tu byl nějaký člověk z pošty. Popsal mi asi čtyři možnosti, které máme a slíbil, že bude ještě další jednání. Od té doby už se nikdo neozval ani nás nikdo nikam nepozval,“ zdůraznil.

Rozladěni jsou i v Libějovicích. „Řekli nám, že poštmistrovým zkrátí pracovní dobu. Otázkou je, jestli to pak někdo bude chtít vůbec dělat,“ řekl starosta obce Jan Chrt. Myslí si, že až se státní podnik změní na akciovou společnost, zavře malých pošt ještě víc.

Zaměstnanci pošt o celé záležitosti mluvit nechtějí. Od vedení České pošty mají jasný příkaz: „S médii nehovořte.“ Mají obavy, že je jeho porušení připraví o práci. „Většina dotazů od novinářů přesahuje rámec jejich vlastní práce. Od toho jsou tu tiskoví mluvčí, kteří by měli věci komentovat s důkladnou znalostí dané problematiky,“ řekl tiskový mluvčí ČP Ivo Mravinac.

Ke zrušení žádné ze šesti pošt zatím nedojede. Ještě totiž není nic rozhodnuto. Podle dobře informovaného zdroje bude hledat Česká pošta řešení pro konkrétní obce a během ledna povede další jednání.