Snížení porodného se dotklo i jedné z maminek Kateřiny Kunštové z Nového Dražejova. Té se 16. ledna narodil syn Jan. „Vadí mi, že se porodné o tolik snížilo. Na jedné straně chce stát podporovat porodnost, na druhé straně razantně snížil tyto dávky,“ říká.

Za čtyři tisíce by si podle jejích slov mohla maminka pořídit například dětské pleny na několik měsíců.

„Jen nákup kočárku spolkne celé současné porodné. A to musí mít člověk štěstí, protože běžně kočár stojí kolem patnácti tisíc korun. A to je jen část výbavy pro mimino,“ dodává mladá maminka Kateřina Kunštová.

Nejvíce mohla změna částky porodného naštvat maminky, které rodily na přelomu roku. Do půlnoci dostaly od státu 17 760 korun, ty kterým se narodilo dítě o pár hodiny později už mají o 4 760 méně.

Zeptali jsme se proto v nemocnici, zda některé rodičky nežádaly vyvolání porodu dříve. „Vůbec jsme se s takovým případem nesetkali. Byli jsme příjemně překvapeni, že na nás žádná z maminek takové tlaky nevyvíjela,“ uvedl primář gynekologicko–porod〜nic〜kého oddělení strakonické nemocnice Mudr. Jiří Chod.

Podle jeho slov má takový krok určitě dopad na ekonomiku rodiny, ale v dnešní době jsou podle jeho zkušenností lidé zodpovědnější a dítě si většinou plánují a opravdu ho chtějí.

Pokud by však některá z maminek přece jen porod vyvolat chtěla, jak by k tomu přistupoval?

„Doufám, že se s něčím takovým nesetkám. Abychom vyvolali porod, musíme k tomu mít medicínské důvody. Vždy jednáme ve prospěch pacienta, při porodu tedy ženy a dítěte,“ dodal primář Chod.

Novým občánkům většinou přispívají i města a obce.

Například rodiče s trvalým pobytem ve Strakonicích dostanou od města dar v hodnotě 5000 korun. V Blatné to ještě do minulého roku byli hračky a dárky, ale letos už radnice rodičům přiklepla navíc 4000 korun. Ani ve Volyni neodejdou rodiče od vítání s prázdnou. „Dítě dostává od města dar 2000 korun,“ uvedla starostka Lenka Nestřebová. Z větších měst pouze ve Vodňanech dítě nedostane do kolébky ani korunu. Děti si většinou odnášejí hračky, album na fotky, a deníček, maminka kytičku.

„Při vítání občánků jsme od města dostali na dítě pět tisíc korun. O peníze nám nejde, děťátko jsme chtěli, ale připadá mi to jako výsměch vzhledem k rozpočtu města. Menší obce dávají mnohdy více,“ uvedl včera jeden z tatínků. Své jméno však v tisku uvádět nechtěl.