Zaplacení darovací daně. Toho se bojí lidé, kteří využívají placení regulačních poplatků (RP) formou daru od krajského úřadu. Případně mají obavy ze sankcí kvůli neznalosti zákona.
Podle Finančního ředitelství v Českých Budějovicích je v případě darování peněžních prostředků Jihočeským krajem pacient od daně osvobozen. „Přesáhne–li ale částka v průběhu dvou po sobě jdoucích kalendářních roků dvacet tisíc korun, vybere se daň jen z té části, která dvacet tisíc přesáhne,“ řekla tisková mluvčí Jaroslava Musilová. Podle ní je rozhodující, jak je upraveno hrazení poplatků krajem.
V rozpacích je z toho Jaroslava Vadroňová (58) ze Strakonic. „Nevím, jestli si mám hlídat, kolikrát jsem darovací smlouvu podepsala. Slyšela jsem něco o darovací dani. Pokud se prý překročí hranice tří tisíc korun, musí se přiznávat finančnímu úřadu,“ poznamenala.
Nejednotnost v dodržování zákona o RP, který platí od ledna 2008, řeší ministerstvo zdravotnictví. „Domníváme se, že se jedná o porušování zákona,“ uvedl za ministerstvo David Přinesdom.
Nyní v jediné krajské a čtyřech soukromých lékárnách ve Strakonicích neplatí pacienti poplatky. Ve čtyřech a všech dalších mimo Strakonice vybírají lékárníci 30 korun za položku na receptu dál.
„Považujeme to za diskriminaci pacientů a navrhujeme těm, kdo k nám přijdou, aby se o proplacení účtenky rovněž dožadovali na kraji,“ řekl majitel tří lékáren na Vodňansku Roman Kejzlar.
Lékárnická komora ČR podává v těchto dnech podle jejího prezidenta Stanislava Havlíčka stížnost k Evropské komisi. Důvod? Nedovolená veřejná podpora krajů, směřující pouze do zařízení jimi zřizovaných.
Důchodkyně: Poplatky raději zaplatím. Abych měla klid
Pro důchodkyni Jiřinu ze Strakonic je sice neplacení regulačních poplatků lákavé, má ale obavy, kolik zaplatí na darovací dani.
„Nevyznám se v zákonech, peníze na daňového poradce nemám, a tak raději požadovaný obnos zaplatím v hotovosti, abych měla od úřadů pokoj,“ zoufala si.
Má nemocnou dceru. Její zdravotní stav vyžaduje několikrát za rok hospitalizaci. „Měsíčně to vyjde na osmnáct set korun. Při podpisu darovací smlouvy už mě personál zdravotnického zařízení upozorňoval, že budu muset platit darovací daň. Vůbec se v tom ale nevyznám,“ krčí bezmocně rameny.
Sledovala různé debaty v médiích, ale jasno stále nemá. Informaci k jejímu případu poskytlo Deníku Finanční ředitelství v Českých Budějovicích. „Paní Jiřina zaplatí darovací daň až když přesáhne penežní dar kraje dvacet tisíc korun. Částka nad tuto hranici se zdaňuje sedmi procenty,“ vysvětlila tisková mluvčí finančního ředitelství Jaroslava Musilová.
Jiřině radí, aby nevyhazovala peníze za finančního poradce, ale aby se informovala na místně příslušném finančním úřadu.
Podle průzkumu Deníku řeší problémy kolem regulačních poplatků hlavně starší lidé. Šedesátnice Marie Kopkášová ze Sedla je sice ráda, že poplatky v krajských zařízeních neplatí, ale ne pokaždé dar kraje využije. „Byla jsem na očním a třicet korun jsem pro jistotu zaplatila. Chodím sem totiž často a slyšela jsem, že komu se nasčítají peníze za poplatky od kraje nad tři tisíce, musí platit darovací daň. Mám strach, co kdybych to překročila,“ zmínila se.
Prostor pro názor na regulační poplatky dostali i návštěvníci webových stránek Strakonického deníku.
Své si k dotování poplatků krajem řeklo osmadvacet lidí. Patnáct si myslí, že dochází k obcházení zákona, dvanáct lidí je pro plošné zrušení poplatků a jednomu je to jedno. Za diskriminační tento krok kraje nepovažuje nikdo.