Řidiči by uvítali zásah do novely silničního zákona. Především jde o osobu blízkou a toleranci alkoholu v krvi.

Díky výmluvě na osobu blízkou byli řidiči nepostižitelní. Šlo to dokázat jen u podnikových,“ řekl řidič Emil Havelka z Blatné. U hladiny alkoholu by zavedl toleranci. „V některých zemích unie platí až 0,5 promile alkoholu. A do unie patří i Česká republika,“ připomíná.

Jak se tato ustanovení zákona osvědčila v praxi strakonických dopravních policistů? “Největší problém nám způsobuje právě označení majitele vozidla, že v době přestupku vůz řídila osoba blízká. Řidiči se zpočátku ustanovení o osobě blízké báli, ale velice rychle se ho naučili znevažovat a vyhýbat se postihu,“ říká za Službu dopravní police PČR Petr Kukrál.

Pojem osoby blízké by zrušil nebo by navrhoval jeho lepší právní ošetření. Podobně, jako to je v některých evropských státech, kde za spáchané přestupky je vždy odpovědný vlastník vozidla.

Tolerance 0,3 promile alkoholu v krvi se šéfovi dopravky zdá vysoká. Ale 0,2 promile už bych do zákona zakotvil,“ poznamenává. V praxi se totiž podle jeho slov ukázalo, že pokud řidič skutečně před jízdou nepil a 0,2 nadýchal, následný rozbor krve byl v devadesáti procentech na alkohol nulový. „Zbytečně se platí za rozbory, zatěžuje se policie a následně i správní orgány,“ upozorňuje.

Bodový systém by Petr Kukrál celkově přehodnotil podle závažnosti přestupků. V některých případech by body zavedl, v jiných snížil, nebo je úplně zrušil. „Vypustil bych například body za pasy, protože řidič – hazardér – ohrožuje především sám sebe,“ dodal.

Možnost vymluvit se na osobu blízkou, když řidiči hrozí postih, chce policie zatrhnout. Nulový limit alkoholu v krvi by měl být přehodnocen. O tom se hovoří v souvislosti s novelou silničního zákona.