Od 1. ledna 2008 zrušil stát příspěvek 5000 korun na pohřeb. Reforma veřejných financí tak zasáhla společnost na více než citlivém místě. Průměrný pohřeb, na kterém od rakve až po květinovou vazbu nic nechybí, přijde v průměru na 15 až 18 tisíc korun. Pro mnoho rodin celoměsíční čistý příjem. Někdy i více. Pochopitelně už musíme počítat ne s pěti, ale už devítiprocentní DPH.

„Zvedli jsme ceny jen o čtyři procenta a nárůst nafty. Jinak jsme zůstali na tom samém, co loni,“ řekla Edita Sluková z Pohřebnictní Karel Hošek Strakonice.
Podle ní ale přibude počet zpopelnění bez obřadu. Tady se částka pohybuje tak kolem osmi tisíc. „Nebude zbytí. Vždyť třeba 20 tisíc za pohřeb je obrovská částka. A to se nebavíme o nějakém superkomfortu,“ dodala Sluková.

Lidé zatím zrušení pohřebného neřeší. Ne proto, že by tento krok státu považovali za vynikající, ale při zařizování věcí posledních mají jiné starosti. „Nad některými věcmi už mávám rukou. Povede to jen k tomu, že se s našimi nejbližšími budeme loučit rychle a v soukromí a bez úcty. Chybí už jen zakopat pod zem,“ řekl Deníku svůj názor Robert Matašovský ze Strakonicka. Jeho názor, jen s rozdílnou jadrností, měla většina námi dotázaných občanů.

Stranou nestojí ani lidovecký senátor za Strakonicko Josef Kalbáč. „Není to od vlády dobrý krok. Tato částka není tak výrazná, aby stálo zato sahat na poslední věci člověka na tomto světě,“ řekl.

Na strakonickém městském hřbitově se loni uskutečnilo 199 pohřbů v obřadní síni, 39 v kostele a 17 pohřbů bylo bez rozloučení.

Kolik dáte za pohřeb?

Rakev 3500 Kč
Urna ozdobná 950 Kč
Oblečení 300 Kč
Umytí 300 Kč
Řečník 250 Kč
Květina na rakev 800 Kč
Květinová výzdoba 3500 Kč
Pohřební síň Strakonice 1962 Kč
Vykopání hrobu (pokud jde o součást obřadu) 2725 Kč
Kremace (včetně komisní urny + uložení těla do lednice) 2616 Kč
Celkem 13 403 Kč
Jde o průměrné ceny, v soupisu ještě nejsou započítány: převoz,vyřízení legislativy, vyvěšení parte či čalounění rakve. Všechny položky jsou včetně devítiprocentní DPH.