Rozezlený občan zavolal na městský úřad ve Strakonicích, že u něj byl člověk, který se oháněl pověřením radnice. Má prý v bytech měřit prašnost.

Na úřadě ale o ničem takovém nevěděli. Nakonec se ukázalo, že musí jít o nějakého nepoctivce, který se chce do bytu dostat pod falešnou záminkou.

„U mě taky někdo takový zvonil, ale já ho vyprovodil hned ode dveří. Já dovnitř raději vůbec nikoho cizího nepouštím, člověk nikdy neví. I ten, kdo vypadá na první pohled důvěryhodně, může přijít jen krást,“ zmínil se Deníku pětašedesátiletý muž bydlící v panelovém domě v centru Strakonic.

Zatím sice nedošlo k tomu, aby se někde něco ztratilo, ale i tak to nevěstí vůbec nic dobrého.

Takový člověk mohl totiž jen obhlížet terén a skutečným zlodějům pak dát echo, kde se nachází něco cenného, vhodného k odcizení.

„Nezakládá se to na pravdě. Radnice žádnou takovou smlouvu neuzavřela,“ potvrdil tajemník městského úřadu Jan Tůma. S nedávným měřením čistoty ovzduší prý to nemá nic společného.

Strakonické městské policii se zatím nepoctivec, který se nyní snaží vloudit do bytu pod záminkou měření prašnosti, do rukou nedostal. Poslední takový případ prý měli někdy v listopadu loňského roku. Opakovaně se ale snaží lidi upozorňovat na to, aby nebyli příliš důvěřiví. V tomto směru byla v nedávné minulosti nejrozsáhlejší kampaň s názvem Senior, kdy manažerka prevence městské policie obešla na tři sta důchodců a snažila se jim vysvětlit, jak se v takových případech chovat.

S konkrétním varováním strakonické radnice před podezřelými podomními obchodníky přišla pracovnice pro styk s veřejností Marie Tůmová. „V těchto dnech se objevili ve městě a pod záminkou měření prašnosti v bytech,“ zdůraznila. Podle jejích slov by podezřelou osobu člověk neměl vůbec vpouštět do svého příbytku. K dopadení takových vykutálenců však může pomoci včasné kontaktování městské policie či Policie ČR.