Prázdné PET lahve mají svoji cenu. V Blatné je firma EKO vykupuje. Za kilogram bezbarvých dává dvě koruny, za stejné množství vytříděných podle barev korunu. „Vykupuji je od loňského roku, protože po nich byla poptávka. Letos ale mírně poklesla,“ říká majitel firmy Ladislav Kratochvíl,
Odhaduje, že za napěchovaný pytel nastřádaných lahví z domácnosti si lidé mohou odvézt zhruba dvacet korun. EKO vykupuje i další druhotné suroviny. Z plastů je to ještě obalová fólie. Kilogram čiré za korunu, barevné za padesát haléřů.

Kdo jsou hlavní dodavatelé a odběratelé firmy EKO? „Mám smlouvu s městem Blatná a technické služby mi sem svážejí materiál ze zvonů jak z města, tak z okolních vesnic,“ popisuje Kratochvíl. Peníze jdou na účet blatenských technických služeb. Suma za tento plast je ale nižší, protože ve zvonech bývá často „všehochuť“ a tu musejí pracovníci firmy třídit.

Druhou skupinou dodavatelů jsou obyvatelé. „Pro koho je výhodnější PET lahve zpeněžit, ten je vozí přímo ke mně,“ dodává Ladislav Kratochvíl.
Nashromážděné „petky“ z blatenské firmy končí v továrně Silon v Plané nad Lužnicí.

Z části Strakonicka, Písecka a Prachaticka se veškerý plast sváží do akciové společnosti Recyklace odpadů a skládky (ROS) ve Strakonicích. Její ředitel Petr Pruner vidí situaci trochu jinak.

„O výkupu PET lahví neuvažuji, protože vedle nich je třeba zpracovat veškerý plast. A právě PET lahve dotují náklady na zpracování ostatního plastu,“ poznamenává.