Invalidní řidiči nemají u Kauflandu kde zaparkovat. Míst označených pro ně je prý málo. A ještě na nich mnohdy neoprávněně stojí ostatní řidiči.
„Nejednou se mi stalo, že jsem přijel ke Kauflandu, chtěl jsem zaparkovat a nebylo kde. Nebo na označeném místě pro invalidy stál řidič, který evidentně žádným tělesný hendikep neměl,“ postěžoval si Karel Lexa ze Strakonic.

„Parkovací místa podléhají stavebnímu povolení. Je jich tolik, kolik ukládá zákon. Kdo na nich stojí, ale kontroluje policie,“ vyjádřil se k problému mluvčí Kauflandu ČR Michael Šperl.

Kontroly

Karel Lexa ale říká, že ne vždy policie kontroluje řidiče důkladně. „Už jsem se sám setkal s případem, kdy měli řidiči modrou kartičku se znakem vozíčku v autě neoprávně. Vytisknout si ji dnes může na počítači kdokoli. Policie by se na kontroly měla více zaměřovat,“ myslí si.
„Parkování u marketů kontrolujeme. Střídáme se i s policií ČR. Nemůžeme být ale na parkovištích neustále, je nás potřeba i jinde,“ zmínil se za Městskou policii Strakonice Martin Dvořák.

V případě podezření prý policisté automaticky kontrolují, zda číslo označení souhlasí s číslem průkazu tělesně postiženého. Podle Dvořáka je od zavedení bodového systému hříšníků, kteří by parkovali na místech pro invalidy, minimum. Lidé se bojí postihů. „Ještě nedávno bylo za takový přestupek až odebrání řidičského průkazu. Dnes je to pokuta až 10 000 korun,“ dodal.

Padělky

Označení pro zdravotně postižené má dva znaky, podle kterých by se mělo od padělku odlišit. „Číslo na kartičce v autě se musí shodovat s označením průkazu ZTP nebo ZTP/P. Navíc v pravém rohu každé kartičky je reliéf podobný kolku, který by se dal na tiskárně asi těžko kopírovat,“ vysvětlila ředitelka Centra pro zdravotně postižené Jihočeského kraje Drahuška Kolářová.