Třetí týden platí pacienti u svých lékařů, zubařů, v nemocnicích a na pohotovostech regulační poplatky. První zkušenosti ukazují, že nikdo se platbám nebrání ani nevyhýbá.

„U lékaře jsem už byl a platit se nebráním. Ale to, jestli si mám předem připravit drobné, neřeším. Tam, kde jsou automaty, rozmění se peníze v pohodě,“ popisuje zkušenosti Jan Bísek z Vodňan.

Ze svého pohledu vidí jako pozitivní, že se v čekárnách lékařů nečeká, protože určité skupiny lidí, kteří tam pravidelně vysedávali, zmizely. „Vadí mi ale, že se tolik platí na pohotovosti,“ zdůrazňuje Bísek.

Placení, jak se zdá, nezdržuje. „V naší ordinaci jde všechno bez problémů,“ potvrzuje dětská lékařka Jana Semiginovská ze Sedlice.

Obdobné informace podávají i další lékaři. „Lidé už mají připravené drobnější peníze. Pouze ve dvou případech přišli s tisícovkou, ale s rozměňováním raději počítáme dopředu a máme tu malou zálohu každý den,“ uvedla strakonická zubní lékařka Hana Voldřichová. Podle informací vedoucího lékaře záchranky Martina Kubíčka nedluží nikdo ani tam.

Problémy nevyvstaly ani v čekárně a ordinaci praktického lékaře v Blatné Tomáše Bartoše.

„Někteří pacienti sice řeknou, že s třicetikorunou nesouhlasí, ale přesto zaplatí. Měl jsem případ, kdy mi pacient řekl, že peníze nemá, ale během chvilky si pro ně došel do auta,“ dělí se lékař o první poznatky.

 

Regulační poplatky ve zdravotnictví:

Za návštěvu u lékaře - 30 korun

Za výdej léku na předpis - 30 korun

Za návštěvu pohotovosti - 90 korun

Za den pobytu v nemocnici - 60 korun

Všechny poplatky se týkají pouze těch zdravotních výkonů, léků a pobytů, které jsou částečně nebo zcela hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.