Chirurgové ve strakonické nemocnici operuje křečové žíly méně obvyklým způsobem.

Malá rána

„Nemocí postižené spojení mezi povrchním a hlubokým žilním systémem přerušujeme endoskopicky,“ řekl primář Jiří Hlad. Tento způsob je vhodný zvláště pro pacienty s pokročilým onemocněním, kdy hrozí vznik bércového vředu. Místo dlouhého špatně hojitelného řezu v problematickém kožním terénu má pacient jen tři centimetry dlouhý řez ve zdravé kůži. Tato fáze operace, při níž se používá endoskopické vybavení s televizí, trvá asi 20 až 30 minut.

Poté proces pokračuje klasickou operací, při níž se odstraňují rozšířené a postižené povrchní žíly ze stejného a dalších řezů. Při nekomplikovaném průběhu je doba hospitalizace dva až čtyři dny, doba léčení po operaci je tři až šest týdnů a nutnost nosit elastické punčochy tři měsíce.

„Loni jsme provedli 148 operací varixů dolních končetin. V 71 případech (48%), jsme provedli současně endoskopické přerušení žilních spojek. Komplikace nepřesáhly tři procenta, což je dobrý výsledek vzhledem k tomu, že se vždy jednalo o pokročilé stadium onemocnění, nikoli o kosmetické varixy,“ dodal primář.

Zpověď

Paní Ivana D. ze Strakonicka trpí křečovými žílami několik let. „Je to bolestivé a hlavně ošklivé. I v létě nosím kalhoty nebo dlouhé šaty. Stále se najde dost neomalených lidí, kteří to nahlas komentují,“ řekla. Celé jméno uvést nechtěla.

Co dělat?

Jaký je postup, pokud na sobě tyto zdravotní problémy zjistíme? Každý člověk s křečovými žilami, který má nějaké obtíže, by měl být vyšetřen lékařem, měl by mít ultrasonografické vyšetření žilního systému dolních končetin a stanoven postup léčení. Někdy stačí preventivní opatření, jindy je nutná operace.

Většina lidí volí pro operaci zimní období kvůli nošení elastických punčoch a samotnému hojení. V zimě totiž hrozí menší riziko případných komplikací.

 

 

Co jsou varixy?

Křečové žíly, nebo–li varixy, je onemocnění povrchních žil dolních končetin. Postihuje asi 1/3 populace, je častější u žen. Vyskytuje se v různých stadiích, od drobných žilek pouze kosmetického významu až po velké varixy s otoky a změnami kůže. Dispozice k onemocnění je dědičná, příčinou je vrozená méněcennost žilní stěny. Vyvolávajícími a zhoršujícími faktory jsou především dlouhé stání, dlouhé sezení se svěšenýma nohama, nedostatek pohybu, těhotenství, chronická zácpa, obezita. Mohou se přidružit komplikace, zánět, trombóza, bércový vřed. Mírné obtíže a malé varixy lze léčit konzervativně, při větších vystouplých žilách je nutná operace.