Letní olympijské hry 2016 nebo 2020 na jihu Čech? Pro je rada Jihočeského kraje. Starostové obcí se však bojí o peníze z rozpočtu.

„Hodláme se ucházet o umístění olympijských soutěží v jachtingu na Lipno, kde je už nyní vhodný potenciál pro ubytování. Zároveň nabízíme možnost využít pro tréninková centra a přípravné kempy další sportoviště na území našeho kraje,“ řeklprvní náměstek jihočeského hejtmana Robin Schinko.

V tomto duchu již nedávno zástupci kraje jednali i s pražským primátorem Pavlem Bémem, zástupci Českého olympijského výboru a o.p.s. Praha Olympijská, která je pověřena přípravou kandidatury na pořádání olympiády.

„Nejsem proti olympijským hrám. Vím, že se podobné investice vrátí. Neumím si ale představit, že by šly peníze na podporu olympiády z rozpočtů obcí a měst, kterých se nedotýká. S tím bych nesouhlasil. Nevidím důvod, proč bychom na to měli doplácet,“ uvedl starosta Malenic Josef Bláhovec.

Podle jeho slov se musí zdroje na financování her najít jinde. Popřípadě by měli jít z rozpočtů měst a obcí, které na olympiádě mají šanci vydělat.

Podobného názoru je i volyňská starostka Lenka Nestřebová. „Pokud se v našem městě díky olympiádě zvýší cestovní ruch, budeme jedině rádi. Nemyslím si, že by to bylo ale o tak moc, abychom na tom vydělali na spoluúčast,“ řekla.

Podle krajského radního Pavla Pavla je olympiáda reprezentací pro celou Českou republiku a je důležité, aby ji lidé přijali vstřícně. „Nemohou na to tedy doplácet obce ani obyvatelé. Nemyslím si, že by se starostové měli bát o obecní rozpočty. Olympiádu nebudou platit oni ani Jihočeský kraj, ale Česká republika,“ uvedl radní.

Přínosem by podle něho byla i silná podpora infrastruktury, kterou by pořádání olympijských her přineslo.