Překladiště komunálního odpadu má vzniknout v prostoru pískovny v Holi. Ušetří to peníze a ochrání životní prostředí. Jak uvedl místostarosta Pavel Pavel, dosud vozidla strakonických technických služeb odpad odvážejí přímo na skládku do Vydlab u Písku a značný čas tedy stráví na cestě. „Provoz takového specializovaného vozu se stlačovacím lisem je přitom samozřejmě dražší než u normálního nákladního automobilu,“ podotkl.

Efektivnější by bylo přeložení do běžného velkoobjemového kamionu, který by odpad odvážel. Podle Pavla by pak cest do Vydlab výrazně ubylo. Význam by to mohlo mít i pro samotné obyvatele Strakonic. V některých lokalitách by mohla být například frekvence svozu častější.

Předběžné náklady jsou asi osm milionů korun. Část by jich mohly pokrýt dotace od Státního fondu životního prostředí. Pokud tomu tak bude, práce začnou příští rok.

Jakým způsobem se odpad odváží, běžní obyvatelé Strakonic příliš neřeší, hlavně když u domu nemají kontejnery přeplněné. Na odvoz odpadu si například nestěžuje i Marie Bendlová ze Strakonic. „Před domem nám vyváží popelnice dvakrát do týdne. Přeplněné tedy nejsou,“ říká. Jiní ale oponují tím, že by ušetřené peníze mohly jít například na nákup nových kontejnerů za poškozené.

Překladiště odpadů v Holi není žádná novinka. Radnice ho má v zásobníku projektů déle než rok. Nyní ho znovu vytáhla na světlo, když se naskýtá možnost získání dotací.

Do Vydlab jezdí tři až čtyři vozy. Úspory by tak mohly jít ročně do statisíců korun. Ze Strakonic do Vydlab přes Přešťovice je to 24 km, přes Dobev 25 a před Novou hospodu 29 kilometrů.

Rok 2008
Za uplynulý rok činilo množství vyprodukovaných odpadů na jednoho občana Strakonic 323 kilogramů. Směsného komunálního odpadu přitom bylo na jednoho člověka 220 kilogramů. K 31. prosinci měly Strakonice 24 038 obyvatel.