Naďa je jednou z těch, které přicházejí do pobočky píseckého Občanského sdružení Fokus ve Strakonicích. Občas si totiž potřebuje o svých zdravotních problémech popovídat.

I když to na ní není na pohled vůbec vidět, patří mezi lidi s duševním onemocněním. „Někteří lidé nám naše potíže nevěří. Jiní, jak se dozví, že jsme byli v psychiatrické léčebně, mají jasno. Jsme za blázny. Jedna žena mě klidně oslavila na ulici: Ahoj, blázne!“

Na Strakonicko se Naďa přistěhovala se svou rodinou. Problémy s psychikou u ní začaly před čtyřmi lety. Podle toho, jak se ke stejně nemocným lidem staví jejich okolí, má rozdělené lidi. „Ti, kteří se nám posmívají do očí nebo do telefonu, jsou nešťastní sami ze sebe, a tak jim jejich urážky nemohu mít ani za zlé. Ti normální – hodní se nás snaží pochopit,“ poznamenala.

Myslí si, že se zdraví lidé nedokáží vcítit do stavů, které duševně nemocní lidé mívají. Jen ti, kteří mají stejné problémy, nebo jejich blízcí. Tam řadí hlavně rodinu. „Ta mě respektuje a chápe, když je mi špatně. Manžel i dcera pátrají na internetu po příčinách a projevech nemoci a snaží se mně porozumět,“ řekla.

S onemocněním, jako s každým jiným které nečekaně přijde, se člověk musí naučit žít. „Nejdřív se s nemocí musí smířit člověk sám, aby se s ní naučil žít,“ zdůraznila. Lidé s podobnými problémy nechtějí být uzavření doma. Proto se Naďa přihlásila na jógu do strakonického Polidonu. „Ta mi přinesla zklidnění a úlevu,“ řekla.

Ale Polidon (zkratka pro sdružení Pomoc lidem s duševními nemocemi, pozn. redakce), kde lekce bývaly, přestal předloni existovat a Nadě a lidem, kteří mají podobné problémy, scházela společná setkávání. Naštěstí ale našli útočiště v Klubu důchodců v Ellerově ulici. Tam slavili narozeniny, sv. Valentýna, Vánoce.

Od 10. března mají lidé s duševním onemocněním nový azyl. Setkávají se v domě Husova sboru v Bezděkovské ulici ve Strakonicích, kde písecké Občanské sdružení Fokus otevřelo svoji pobočku.

Péče o duševně nemocné lidi se podle Nadi Peškové podstatně změnila. Jak ve zdravotnických zařízeních, tak v účinných lécích. „Ty, které nám podávali dříve, nás spíše utlumovaly. Po těch, které dostáváme teď, se cítím mnohem lépe. Až tak, že mohu pracovat na zkrácený úvazek,“ řekla s potěšením a přiznala, jak moc je pro ni důležitý pocit nezávislosti z vlastnoručně vydělaných peněz.

Sdružení Fokus
Od 10. března má písecké OS Fokus pobočku v domě Husova sboru v Bezděkovské ulici ve Strakonicích. Jeho aktivity nenahrazují psychiatrickou péči. Služby neposkytuje lidem se závislostmi, demencí, mentální retardací, agresivitou a bezdomovcům.