K nehodám se škodou do sta tisíc korun nemusejí od letoška vyjíždět policisté. Nesmí při nich ale dojít ke zranění nebo usmrcení osoby nebo ke škodám na majetku třetí osoby.

Lidé se ale ptají: „Bude ale toto opatření k něčemu dobré?“ Podle tiskového mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky ano. „Najdeme policisty tam, kde je očekáváme. Na nebezpečných místech na silnicích či v rizikových oblastech se zvýšeným výskytem pouliční kriminality,“ zdůvodnil nový zákon o policii Řepka.

V příštích dnech nás může potkat mnoho neznámého. Nepřijede–li policie k incidentu, vyhne se viník pokutě, dechové zkoušce a ztrátě bodů, protože pojišťovna záznamy s policií nešetří. Každopádně volejte policii k nehodě v případě, že viník nehody pil před jízdou alkohol. V zájmu poškozeného je nashromáždit dostatek důkazů.

Pokud se řidiči neshodnou, na čí straně je vina, uvedou na formulář své stanovisko. „Viníka určí pojišťovna,“ uvedla za Českou asociaci pojišťoven Marcela Kotyrová.

Vedoucí Dopravního inspektorátu PČR Strakonice Petr Kukrál má jednu radu: „Pokud to je trochu jde, pokuste se dohodnout.“

K drobným nehodám nemusejí volat policii ani řidiči, kteří havarují se služebním autem nebo vozidlem na leasing. Poškozenému hradí škodu pojišťovna viníka ze zákonného pojištění.

Záznam o nehodě může mít libovolnou formu. To znamená i čistý papír, který ale bude obsahovat dané skutečnosti. Nejlepší ale bude použít Záznam o dopravní nehodě, tzv. evropské hlášení.

Strakonický deník radí:
– Mějte ve svém mobilu číslo na známého, který se v takových věcech vyzná lépe než vy sami (automechanik, dealer automobilů, majitel autosalonu, pojišťovák, policista). Pokud ho nemáte, rychle se seznamte.
– Rychle si najděte, kolik stojí jednotlivé části aut (přední světla, přední maska, zadní maska, dveře) a mějte tento seznam u sebe.
– Vůbec autem nejezděte.