Jaký je důvod?

Při poslední akci 22. ledna zaměřené na kontrolu používání bezpečnostních pásů, odhalila městská policie za 45 minut 11 řidičů, kteří bezpečnostní pás nepoužili. Přitom správné zapnutí pásu trvá pouhé dvě sekundy, které mohou případně rozhodnout o vašem životě. Nemyslíte, že stojí za to o tom popřemýšlet? Bezpečnostní pás není všemocný, ale jeho nepoužití je hazard se životem.

Opravdu jsou bezpečnostní pásy tak důležité?
Jsou jedním z nejdůležitějších bezpečnostních prvků ve vozidle, ale většina řidičů je stále podceňuje. Procenta řidičů a spolujezdců, kteří využívají právě této ochrany jsou velmi nízká, ba přímo alarmující. Přitom náraz v rychlosti třicet kilometrů v hodině má pro pasažéry stejný účinek jako volný pád z prvního poschodí. V padesátikilometrové rychlosti se náraz rovná pádu ze třetího poschodí, v sedmdesátce ze šestého poschodí a v devadesátikilometrové rychlosti pádu z desátého poschodí. Skočili byste dobrovolně z desátého patra? Myslím, že určitě ne.

Takže apelujete spíše na pud sebezáchovy, než zákon . . .
Právě v okamžiku, kdy jste si zapnuli bezpečnostní pás, jste udělali to nejlepší, co jste udělat mohli. Domnívám se, že v případě havárie máte několikanásobně vyšší šanci, že přežijete a zabráníte svému těžkému zranění, případně zranění svého spolujezdce. Že vám to předepisuje zákon, není až tak důležité. Daleko důležitější je přece váš život a vaše zdraví.

Kdy je nejlepší manipulovat s bezpečnostním pásem?
Už před samotným rozjezdem. I v nízké rychlosti mohou mít nehody vážné následky. Účinnost pásů se také snižuje, pokud nejsou připoutaní spolucestující na zadních sedadlech – mohou být totiž při nehodě vymrštěni a zranit osoby na předních sedadlech.
Městská policie bude pokračovat v namátkových kontrolách zaměřených na používání bezpečnostních pásů. A nejen na to. Dalším problémem je přecházení chodců mimo přechod či jízda na červenou. Rádi bychom na tyto preventivní kontroly upozornili všechny občany. Dbejte proto na svoji bezpečnost i bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu.