V úvahu připadají tři varianty takzvané třírychlostní rodičovské dovolené.

Rodič může doma zůstat do dvou let věku dítěte s příspěvkem 11 400 korun. Do tří let dítěte za 7 600 korun nebo do čtyř let věku dítěte, kdy do 21. měsíce jeho věku dostává 7 600 korun a dále už pouze 3 800 korun.

Kterou z variant rodiče na Strakonicku nejvíce využívají, jsme se zeptali na úřadu práce. „Nejvýhodnější a také nejžádanější je rodičovská dovolená do tří let věku,“ zmínila se Milada Chylíková. Podle jejích slov dostanou rodiče v součtu o něco více peněz, než při příspěvku do 4 let věku a také v kratší lhůtě.

Poměrně velké skupiny rodičů se také týká mateřská dovolená do čtyř let věku dítěte. „Ti, kterým nevznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nemohou volit jinou variantu,“ dodala Chylíková.

Jak je to s příspěvkem na dva roky? Ten podle úřednice nejčastěji využívají skupiny lidí s vyšším příjmem.

Výjimkou prý na Strakonicku v dnešní sobě nejsou ani otcové na rodičovské dovolené. „Lidé tím většinou řeší nezaměstnanost. Pokud má maminka zaměstnání a manžel ne, stará se o dítě on,“ vysvětlila Chylíková.

Na úřadech prý s reformou nebyly žádné potíže.

„Lidé byli včas informováni. Každý, koho se změna týkala, od nás obdržel poštou informativní dopis a příslušné nové tiskopisy. Také v médiích už na podzim o změnách informovali. S tím problém nebyl,“ dodala.

Změny platné od ledna 2008 způsobily některým matkám spíše rozpaky.

„Mám dvě děti. Šestapůlleté a dvouleté. Právě v těchto dnech jsem dostala dopis o výši příspěvku na dítě. Staršímu přidali čtyři koruny a mladšímu dvě koruny, tak přemýšlím, co jim za to pořídím,“ poznamenala jedna z maminek Dita Uhriková z Mutěnic.

A proč vlastně ministerstvo práce a sociálních věcí takzvanou třírychlostní rodičovskou zavedlo?

Umožňuje větší svobodu volby rodičů vybrat takový model péče o děti, který nejlépe vyhovuje jejich potřebám.

Vytváří podmínky pro pružnější skloubení pracovní dráhy s výchovou malých dětí.

Odpovídá moderním mezinárodním trendům péče o děti. Nový systém patří podle ministerstva k nejvstřícnějším v Evropě v porovnání výše rodičovského příspěvku (v poměru k průměrné mzdě) a délky rodičovské dovolené (kdy v řadě zemí je kratší než jeden rok).