Mléko zůstane zachováno pro Madetu. To je nejdůležitější výsledek pátečních jednání zástupců Mlékařského a hospodářského družstva Jih a českobudějovické Madety. Shoda nastala i o lednové výkupní ceně za litr syrového mléka. Madeta družstvu vyplatí 10,30 koruny.

„Přibližujeme se tím konkurenci v zahraničí a držíme zásadu nejvyšší realizované ceny v České republice,“ vyjádřil se k jednání generální ředitel Madety Milan Teplý.

Největší zpracovatel mléka v zemi, který má v jižních Čechách osm závodů, bojoval s družstvem Jih o cenu a nákup 650 000 litrů mléka denně. Pro případ, že by byly dodávky omezeny, dokonce šéf Madety upozornil, že bude muset omezit nebo uzavřít provozy ve Strakonicích a v Českých Budějovicích.

Přehodnotíme to,“ zmínil včera Teplý s tím, že Madeta se rozhodne o budoucnosti provozů v nejbližších týdnech. Vyšší cena pro zemědělce bude znamenat pro mlékárenského giganta úsporná opatření.

„Je to ústupek, který se negativně projeví v lednu na hodpodáření Madety. Ale dojit pampelišky nebudeme,“ doplnil Teplý. Připomněl tak fakt, že mlékárna se bez mléka neobejde. Vyjednávala však i s dalšími producenty a také se zahraničními dodavateli. Z Polska dovezla minulý týden mléko za devět korun za litr.

Nakonec ale k dohodě s družstvem Jih došlo. „Snahou mlékařského družstva je se dohodnout. Za ten boj, který vedeme od října, jsme velice postoupili,“ zdůraznil ke sblížení stanovisek za zemědělce místopředseda Jihu Zdeněk Houška.

Čtěte také zde.